In-service english teachers' use of information and communication technology for self-directed professional development
Hizmet içi ingilizce öğretmenlerinin öz yönetimli mesleki gelişimleri için bilişim ve iletişim teknolojisi kullanımları
  1. Tez No: 481641
  2. Yazar: GAMZE ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PERİHAN SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışma hizmet içi İngilizce öğretmenlerinin öz yönetimli mesleki gelişimleri için bilgi ve iletişim teknolojileri, özellikle internet, kullanımını araştırmıştır. Bu çalışmanın amacı İngilizce öğretmenlerinin mesleki gelişimlerini ilerletmek için BİT kullanımlarını araştırmak ve BİT aracılığıyla öğretmenlerin öz yönetimli mesleki gelişimlerini ilerletmek için öneriler sunmaktır. Çalışmada nicel ve nitel yöntemlerin birlikte kullanıldığı karma desenlerden açımlayıcı sıralı desen kullanılmıştır. Nicel veri Türkiye' de ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite seviyelerinde çalışan 184 İngilizce öğretmeni tarafından çevrimiçi anket aracılığıyla toplanmıştır. Nitel veri anketi dolduran on iki gönüllü öğretmen ile gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Nicel veri sosyal bilimlerde kullanılan istatistik analiz paketi ile betimsel olarak analiz edilmiştir. Nitel veri transkript edildi, ilgili kodlar çıkarıldı, temalar oluşturuldu ve yüzdelikler not edildi. Verilerden daha anlaşılabilir sonuçlar çıkarmak için üçgenleme yöntemi kullanılmıştır. Çalışma sonuçları İngilizce öğretmenlerinin BİT kaynaklarını, özellikle interneti, genel mesleki gelişimleri, sınıf düzeyinde uygulamalar ve diğerleriyle iletişim kurmak için büyük oranda kullandıklarını göstermiştir. Sonuçlar öğretmenlerin BİT kullanımını etkileyen hem motive edici hem de kısıtlayıcı faktörler olduğunu da göstermiştir. Fakat, motive edici faktörler kısıtlayıcı faktörlerden daha ağır basmıştır. Kısıtlayıcı faktörlerle karşılaştırıldığında öğretmenler daha fazla motive edici faktörlerden bahsetmişlerdir. Katılımcılar BİT kaynaklarının öğretmen mesleki gelişiminde daha etkili kullanımı sağlamak için öğretmenlere ve yöneticilere öneriler de sunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
This research investigated in-service English teachers' use of information and communication technology (ICT), especially the Internet, for their self-directed professional development (SDPD). The purpose of this study was to investigate English teachers' use of ICT to further their professional development and offer suggestions to improve self-directed professional development of teachers through ICTs. Sequential explanatory design of mixed method, integrating both quantitative and qualitative data, was implemented in the study. Quantitate data were collected through an online questionnaire which was completed by 184 English teachers working at primary, secondary, high school and university levels in Turkey. Qualitative data were collected through semi-structured interviews which were realized by 12 voluntary teachers completing the questionnaire. Quantitative data were analyzed descriptively through a statistical analysis package used in social sciences. Qualitative data were transcribed, relevant codes were extracted, themes were formulated and frequencies were noted. Both data were triangulated to get a comprehensive understanding of the results. The findings of the study indicated that English teachers facilitated from ICT resources, especially the Internet, for overall professional development, practices at classroom level and collaboration with others to great extent. Results also showed that there were both promoting and inhibiting factors affecting teachers' use of ICT resources. However, promoting factors outweighed inhibiting factors. Teachers mentioned more promoting factors compared to inhibiting factors. Participants also offered suggestions to both teachers and administrators to facilitate from ICT resources more effectively for teacher professional development.