The role of foreign aid in middle power diplomacy: Comparative analysis of South Korea and Turkey
Dış yardımların orta büyüklükteki güç diplomasisindeki rolü: Güney Kore ve Türkiye karşılaştırmalı incelemesi
- Tez No: 481645
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞERİF ONUR BAHÇECİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Son yıllarda dış yardımlarını önemli oranda arttıran Türkiye ve Güney Kore uluslararası ilişkiler literatüründe orta büyüklükte güç olarak adlandırılmaktadır. Diğer yandan Türkiye ve Güney Kore'nin farklı dış yardım stratejileri olduğu görülmektedir. Bu proje orta büyüklükte güç kavramının dış yardım politikalarını anlamakta kullanılıp kullanılamayacağını Türkiye ve Güney Kore karşılaştırması üzerinden araştırmayı hedeflemiştir. Proje bu çalışmanın Güney Kore ayağını yarı-yapılandırılmış görüşmeler ile gerçekleştirmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey and South Korea, which have recently increased their development asisstance, are considered middle powers in the IR literature. In addition, both Turkey and Korea have differing foreign aid strategies. This project aimed at shedding light on whether one can understand the concept of“middle power”by looking at foreign aid through a comparative analysis of Turkey and South Korea. With this project, the data on South Korea was collected by conducting semi-structured interviews.