Tendencies of change in the intellectual life of İran after 1979 within the framework of abdolkarim sorous's ideas
Abdülkerim Suruş'un düşüncelerinin çerçevesinde 1979 sonrası İran entelektüel hayatında değişime olan eğilimler
- Tez No: 481651
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET OKYAYUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu tezin amacı, İran'ın entelektüel hayatının değişime eğilimli olduğunu dini bir entelektüel olan Abdülkerim Suruş'un düşünceleri çerçevesinde göstermektir. Bu bağlamda, tezin odak noktası İran'ın İslami özünden zamanla özgürleşebilecek potansiyele sahip olduğunu göstermektir. Başka bir deyişle, bu tez İran'ın, İslami yapısının değişim eğiliminde olduğunu göstermektedir. Bu amaçla, tez İran da devrim öncesi ve sonrası entelektüel hayatın karşılaşmasını da içermektedir. Abdülkerim Suruş'un, İran bağlamında, entelektüel olarak 'özel' olmasının sebebi kendisinden önceki entelektüellerden farklı bir düşünce geliştirme yetisine sahip olmasıdır. Abdülkerim Suruş'un özel bir entelektüel olduğunu gösterebilmek için bu tez İran'ın önemli entelektüellerinin, örneğin Ali Şeriati, Mehdi Bazergan ve Murtaza Mutahhari'nindüşüncelerinden ve ayrıca Abdülkerim Suruş'un 'Liberal İslam' düşüncesinden yararlanmaktadır. Tüm bu noktaların ışığında, bu tez boyunca, yirminci yüzyılın başından itibaren İran'da siyasi düşünce hayatının gelişimi, Abdülkerim Suruş'un düşünceleri çerçevesinde değerlendirilecektir. Bu hedefe bağlı olarak, İslam devriminin Abdülkerim Suruş'un düşüncelerinin gelişimi üzerindeki etkisi açıklanacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to shed light to the tendencies of change in the intellectual life of Iran with the framework of the development of a religious intellectual's ideas, who is Abdolkarim Soroush. In this context, the focal point of this thesis will be to show that Iran has a potential to be changed and to be freed from her Islamic nature in time. In other words, this thesis aims to show that Iran has the tendency to change its Islamic character. For this purpose, this thesis also provides a comparison of the intellectual life in Iran before and after the revolution. Abdolkarim Soroush was a 'unique' intellectual' in Iranian context since he had the ability to construct his ideas different from the other intellectual figures in Iran. This thesis benefited from the ideas of some important intellectuals of Iran; who were Ali Shari'ati, Mehdi Bazargan, and Murtaza Mutahhari, and also it benefited from the concept of 'Liberal Islam', which had defined by Abdolkarim Soroush to show his uniqueness. Under the shed light of all of these points, throughout this thesis, the development of the political thought in Iran (starting from the beginning of 20th century) will be evaluated within the framework of Abdolkarim Soroush's political and religious ideas. Related to this target, also the effect of the Islamic revolution in the development of Abdolkarim Soroush's ideas will be explained.