Guanidin türevlerinin nitrik oksit sentaz enzimi üzerine olan etkilerinin araştırılması
Investigating the effects of guanidine derivates on nitric oxide synthase enzyme
  1. Tez No: 48165
  2. Yazar: UĞUR BURÇİN İSMAİLOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İNCİ ERDEMLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
6. ÖZET Bu çalışmada yapıca L-arjinin'e benzeyen guanidin, metilguanidin ve aminoguanidin'in yapısal NOS (yNOS) ve indüklenebilir NOS (İNOS) enzimleri üzerine olan etkileri araştırıldı. Bu amaçla kontrol ve LPS (20mg/kg, i.p.) uygulaması ile endotoksemi oluşturulan sıçanlardan izole edilen torasik aorta halkalarında fenilefrin'e verilen kasılma ve asetilkolin'e verilen gevşeme cevaplarına etkileri incelendi. Deneylerde şu sonuçlar bulundu: 1- LPS grubunda fenilefrin'e verilen kasılma ve asetilkolin'e verilen endotele bağlı gevşeme cevaplan kontrol gruba göre anlamlı olarak azaldı. 2- Kontrol grubunda guanidin, metilguanidin ve aminoguanidin, 10~5M konsantrasyonda asetilkolin'e verilen endotele bağlı gevşeme cevaplarında azalma ve fenilefrin'e verilen kasılma cevabmda artmaya neden oldular. 3- LPS grubunda feniefrin'e verilen azalmış kasılma cevabım guanidin etkilemedi, metilguanidin 10"3M konsantrasyonda, arninoguanidin ise İO^M konsantrasyonda artırdı. 4- Her üç madde de LPS grubunda azalmış endotel cevabını değiştirmedi. 445- Aminoguanidin ön-tedavisi (20mg/kg, i.p.) kontrol grubunun cevaplarında değişiklik yapmazken LPS grubunda fenilefrin'e verilen kasılma ve asetilkolin'e verilen gevşeme cevaplarındaki azalmayı tamamen önledi. 6- Sonuç olarak izole sıçan aortasında yNOS enzimini guanidin, metilguanidin ve aminoguanidin' in; iNOS enzimini ise metilguanidin ve aminoguanidin' in inhibe ettikleri gösterilmiştir. 45
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was planned to compare the effect of compounds with a structure resembling L-arginine; guanidine, methylguanidine and aminoguanidine on constitutive nitric oxide synthase (cNOS) and inducible nitric oxide synthase (iNOS) enzymes. Rats were treated with LPS (20mg/kg i.p.) or saline wehicle and thoracic aortas were isolated. The phenylephrine induced contraction and acethylcholine induced relaxation of thoracic aortic rings were investigated. 1 - LPS treatment impaired phenylephrine induced contractions and acethylcholine induced relaxations. 2 - Guanidine, methylguanidine and aminoguanidine at 10“5 M concentration caused a decrease in acethylcholine induced relaxation and an increase in phenylephrine induced contractions in vehicle treated rats 3 - Guanidine did not effect the impaired contraction to phenylephrine in LPS treated rats. However methylguanidine at 10”3 M and aminoguanidine at 10"4 M restored the responses. 4 - Neither guanidine nor methylguanidine and aminoguanidine affect the impaired endothelium derived relaxation of the rings from LPS treated rats.5 - Although ammoguanidine pre-treatment (20mg/kg i.p.) did not alter results of the control group, it prevented impairment of contractions to phenylephrine and relaxations to acethylcholine in LPS treated group. These results suggest that in rat thoracic aorta while cNOS is inhibited by guanidine, methylguanidine and aminoguanidine, methylguanidine and arninoguanidine inhibit iNOS.