Evolution of Iranian energy sector before and after the nuclear deal of 2015
Nükleer anlaşma öncesi ve sonrası İran enerji sektörünün gelişimi
- Tez No: 481660
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY FIRAT TANRISEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tez, dünyanın dördüncü büyük petrol ve ikinci büyük doğal gaz rezervlerine sahip İran'ın enerji politikasının, petrolün ülkede keşfedildiği 1908 tarihinden günümüze kadar olan gelişimini incelemektedir. Çalışma, ilk olarak ülkedeki enerji kaynaklarının tarihsel geçmişine dair bilgi sağlamakta ve esas olarak petrol, doğal gaz, nükleer ve diğer kaynakların keşfi ve kullanımına odaklanmaktadır. Daha sonra başlıca Birleşmiş Milletler, ABD ve Avrupa Birliği tarafından nükleer programına ilişkin olarak uygulanana yaptırımlar süresince İran'daki enerji sektörlerini ve politikasını analiz etmektedir. Yaptırımlar döneminin ardından, 2015 yılında İran ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ile Almanya arasında varılan nükleer anlaşma tezde incelenmektedir. Son olarak, çalışmada, İran ile Batı arasında varılan anlaşmayla kaldırılan yaptırımlar sonrası İran enerji sektörü ve politikasındaki gelişmeler ve anlaşmanın etkileri tartışılmaktadır. Kimi çevrelerin nükleer anlaşmayla birlikte İran'ın enerji sektöründeki gücünü yeniden kazanacağı görüşlerinin aksine, bu tez anlaşmanın sekötre etkisinin sınırlı olduğunu savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines development of energy sector and policy in Iran, which holds fourth largest oil reserve and second largest natural gas reserves of the world, from discovery of oil in the country in 1908 to the present. The study first provides a historical background of energy resources in the country. It mainly focuses on the discovery of reserves and use of oil, natural gas, nuclear and other resources. The thesis then analyzes Iran's energy sector and its policy during the period of nuclear-related sanctions which were imposed mainly by UN, along with US and the European Union. Following the sanction period, it examines the nuclear deal of 2015 between Iran and the US, the UK, France, Russia and China, plus Germany (P5+1). Finally, the study discusses developments in the Iranian energy sector and impacts of the sanction relief as a result of the nuclear deal reached by the West and Iran. Contrary to the opinions of scholars who claim that Iran would regain power in energy with the nuclear deal, this thesis argues that the impact of the deal on energy sector has been limited.