Young children's electronic media use and parental mediation
Erken çocukluk döneminde elektronik medya kullanımı ve ebeveyn rolü
- Tez No: 481661
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VOLKAN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Günümüzde çocuklar televizyon, bilgisayar, tablet, akıllı telefon ve diğer taşınabilir elektronik cihazlarla donatılmış bir ortamda doğarlar. Bu medya cihazları, genç yaşlarda bile insan hayatının ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir ve küçük yaşlardan itibaren çocukların eğlence ve boş zamanlarında olduğu kadar eğitimlerinde de önemli bir rol oynamaya başlamıştır. Bu cihazların insan yaşamında eski bir geçmişi olmamasına rağmen teknolojinin gelişmesiyle elektronik cihazların kullanımı tüm dünyada önemli ölçüde artmıştır. Bu çalışma, 0-6 yaş çocukların televizyon, bilgisayar, tablet / akıllı telefonları ne kadar erken ve ne sıklıkta kullandığını incelemektedir. Medya kullanımını etkileyen sosyodemografik faktörlerin rolleri (ebeveyn eğitimi, gelir, yaş, çocuğun cinsiyeti, yaşı), ailenin medya araçlarına yaklaşımı (medya araçlarının evde mevcut olma durumu, ebeveyn inançları, medya kullanımına yönelik kurallar) bu çalışmada test edilmiştir. Çalışma Ankara ilinde bir devlet hastanesinin Sosyal Pediatri Bilim Dalı'nda başvuran 0-6 yaş arası çocuğu olan 412 anne veya babanın gönüllü katılımıyla gerçekleşmiştir. Çalışmada veriler araştırmacı tarafından hazırlanan anket aracılığıyla toplanmıştır. Anketin pilot çalışması ile geçerlik ve güvenirlikleri incelenmiştir. Çalışma sonucunda çocukların elektronik medya kullanımı etkileyen faktörler aile ve çocuğun sosyodemografik özellikleri, ebeveynlerin medya araçlarına yönelik fikirleri ve ebeveynleri çocuğun medya kullanımına yönelik oluşturduğu kurallar olarak tespit edilmiştir. Ayrıca medya araçlarının çocuklar tarafından erken yaşlarda ve önerilen miktarın üzerinde kullanıldıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today's children are born and raised in media-saturated environments, surrounded by televisions, computers, tablets, smartphones, and other portable electronic devices. Because these devices have become an indispensable part of everyday life, they have a significant influence on children's entertainment and leisure, as well as their education. This study therefore examined how early and how much young children (from 0 to 6 years of age) use television, computers, and tablet/smartphones, specifically whether this media usage is directly affected by socio-demographic factors related to the children's parents (i.e., their education, income, and age), the children themselves (i.e., their age, gender, and the presence and number of siblings), and the media environment in their homes (i.e., the availability of media, parental opinions about media, and regulation of media use). The sample for this study consisted of 412 parents of 0- to 6-year-old children who brought their children to the Social Pediatrics Department of the Faculty of Medicine in Ankara, Turkey, for developmental check-ups. The data for this study were collected through questionnaire that was prepared by the researcher. Statistical analyses were then conducted to evaluate the data. The results of the study show that today's children start to use electronic media devices at an early age and use them more than expected. And in line with the focus of this study, factors that affect children's media usage include demographics of both the children and their parents, their parents' opinions about the effects of electronic media, and parental mediation when the children use media devices.