Assessıng the change ın ayvalık as herıtage place reasons, motivations, results
Kültürel miras alanı olarak Ayvalık'taki değişimin değerlendirilmesi nedenler, motivasyonlar, sonuçlar
  1. Tez No: 481669
  2. Yazar: SELEN TUĞRUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÇAĞATAY KESKİNOK, DOÇ. DR. GÜLİZ BİLGİN ALTINÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Kültürel miras geçmişten gelen değerler bütünü olarak bugün içerisinde var olur ve gelişmeye devam eder. İnsan ve mekan arasındaki dinamik ilişki sonucu oluşan kültürel miras alanları bugün bir bütün olarak ele alınmakta, kendine özgü değerleri ile birlikte korunmaktadır. Son zamanlarda, global eğilime benzer şekilde, Türkiye'de miras alanları yoğun ilgi görmektedir. Özellikle kentlerdeki tarihi yapılar ve tarihi yaşam alanları popülerlik kazanmaktadır. Tarihi dokuya yönelik artan bu yoğun ilgi kentlerdeki miras alanlarına baskı oluşturmaktadır. Koruma müdahaleleri ile başlayan aktiviteler tarihi kentlerde hızlı değişimi tetiklemektedir. Benzer şekilde Ayvalık kültür miras alanı kısa süre içerisinde popülerlik kazanmış ve hızlı bir değişim içerisine girmiştir. Hızlı değişim, özellikle kentin yerel karakterine zarar vermekte, somut ve somut olmayan değerlerini tehdit etmektedir. Bu türden geri döndürülemez zararları göz önüne alarak, değişime sebep olan yoğun ilginin altındaki sebeplerin ve değişimin dinamiklerin analiz edilmesi gerekmektedir. Bu çalışma kapsamında, Ayvalık'taki değişim sürecinin incelenmesi, değişimin altında yatan sebepler ve sonuçların değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Özellikle değişimin oluşumu göz önüne alınarak, yerel değerleri tehdit eden hızlı değişimin altındaki sebepler incelenmiştir. Bu bağlamda, Ayvalık kültür miras alanı üzerinde durulmuş, değişimin tarihsel geçmişi ele alınmıştır. Koruma politikaları ve plan kararları incelenmiş, değişim sürecinde etkisi tartışılmıştır. Dışarıdan gelen ilgi ve yerel dinamiklerin analiz edilebilmesi için nitel çalışma yürütülmüş, yeni gelenler ve yerel aktörler ile yapılan derinlemesine görüşmeler kapsamında değişimin dinamikleri, nedenler ve motivasyonlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cultural heritage which is a set of values inherited from past, is a dynamic concept that progress, develop and adapted in time. Cultural heritage that is constituted with the dynamic relationship between place and people, needs to be enhanced holistically to conserve whole intrinsic value within heritage places. Recently, in parallel with the global trend, heritage places have started to generate more attraction in Turkey. Particularly, historic buildings and quarters in cities have been gradually gaining more popularity in society. Thereupon, this growing interest put pressure on heritage places in cities. Since historic urban areas subjected to rapid change which is stimulated by conservation activities undertaken. In a similar manner, Ayvalık has gained popularity in short time and engaged in a rapid change. Rapid changes pose threat to the local character of heritage places in city, tangible and intangible values among that place. Regarding the irreversible damages on cultural heritage, it is needed to understand the underlying reasons and mechanism stimulated interest towards historic environment and lead to changes. In this in research, it is aimed to observe the process of change in Ayvalık and to assess the underlying dynamics and results of the change. The main consideration of this research is to understand the formation of change and assess the dynamics that lead to rapid change threatening local values. In order to evaluate the change, qualitative research has been conducted and by means of in-depth interviews conducted by newcomers and local agents underlying dynamics on individual basis, reasons and motivations have been analyzed.