An investigation of fifth grade students' behaviors and difficulties through multiple implementation of model eliciting activities
5. sınıf öğrencilerinin model oluşturma etkinliklerinin çoklu uygulamaları esnasında ortaya çıkan davranışlarının ve güçlüklerinin incelenmesi
- Tez No: 481668
- Danışmanlar: PROF. ERDİNÇ ÇAKIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı 5. Sınıf öğrencilerinin Model Oluşturma Etkinlikleri esnasında ortaya çıkan davranışlarını ve bu davranışların nasıl değiştiğini incelemektir. Bu çalışma ayrıca öğrencilerin bu etkinlikler sırasında yaşadıkları güçlükleri belirlemeyi de amaçlamaktadır. Araştırma sorularına yanıt aramak için durum (örnek olay) çalışması yöntemi kullanılmıştır. 31 5. Sınıf öğrencisine 3 farklı Model Oluşturma Etkinliği 2016-2017 Güz döneminde 5 hafta boyunca birer hafta arayla uygulanmıştır. Öğrenci davranışlarını, öğrencilerin yaşadıkları güçlükleri ve bunların nasıl değiştiğini belirlemek için video ve ses kayıtları, öğrencilerin yazılı çalışmaları ve alan notları veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Bulgular, destekleyici davranışlar, engelleyici davranışlar ve güçlükler olmak üzere 3 ana tema şeklinde kodlanmıştır. Ayrıca bu ana temalar eldeki veriler yardımıyla alt temalara ayrılmıştır. Bu bağlamda, destekleyici davranışlar birlikte çözüm üretme ve iş yükünü bölüşme olarak; engelleyici davranışlar onay isteme ihtiyacı, açıklama isteme ihtiyacı ve yalnız başına çalışma isteği olarak alt temalara bölünmüştür. Güçlükler ise anlama güçlüğü ve zamanı yönetememe güçlüğü olarak bölünmüştür. Çalışmanın bulguları, Model Oluşturma Etkinliklerinin sürekli uygulanmasıyla öğrencilerin yaşadıkları güçlüklerin giderek azaldığını ortaya koymuştur. Ayrıca Model Oluşturma Etkinliklerinin sürekli tekrarıyla destekleyici öğrenci davranışlarının arttığı, engelleyici öğrenci davranışlarının azaldığı görülmüştür. Bu çalışma sayesinde, Model Oluşturma Etkinliklerini kendi sınıflarında kullanmak isteyen öğretmenler için bu etkinliklerin sürekli uygulanmasının son derece önemli olduğu sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate 5th grade students' behaviors which emerge during the Model Eliciting Activities (MEAs) and how students' behaviors change from the implementation of MEA-1 to MEA-3. This study also aimed to determine difficulties that 5th grade students encounter during the implementation of MEAs in the classroom. Researcher conducted a case study research method to answer the three research questions of the study. The study was conducted in a public religious middle school in Yenimahalle, Ankara. Three different MEAs were implemented to 31 fifth grade students in alternating weeks during 5 weeks in Fall semester of 2016-2017 school year. Video and audio data, written works and fields notes were used as main data sources to determine critical behaviors and difficulties students encounter and how these behaviors change during MEA-1, MEA-2 and MEA-3. Findings were coded under three main categories as (i) supportive behaviors, (ii) interfering behaviors, and (iii) difficulties. Additionally, these categories were divided into sub-categories with the help of collected data. Supportive behaviors were determined as generating solution together and sharing the work load while interfering behaviors were determined as need for approval, need for explanation, and working alone. Accordingly, difficulties were named as understanding the issue and time management. In general, this study showed that difficulties that students encountered dwindled when MEAs implemented over time. Furthermore, supportive behaviors increased while interfering behaviors decreased. By this way, it can be concluded that multiple and sustained experience of MEA is vital for teachers who want to integrate MEAs into their own classroom.