Investigation of smooth breaks and nonlinear mean reversion in real interest parity: Evidence from Asian countries
Reel faiz paritesi'nde yumuşak kırılmaların ve doğrusalsız ortalamaya dönüşün incelenmesi: Asya ülkeleri örneği
  1. Tez No: 481672
  2. Yazar: ABDULLAH GÜLCÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEM YILDIRIM KASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, Asya ülkeleri için uzun vade Reel Faiz Paritesi (RIP)' nin ampirik geçerliliğini Japonya baz ülke alınarak Ocak 1984 – Ağustos (2016) periodunda incelemektedir. Çalışmada, Reel Faiz Oranı Farkları (rids) serilerindeki yumuşak geçici kırılmaları ve doğrusalsız ortalamaya dönüşü eşzamanlı analiz eden Christopoulos ve Leon-Ledesma'nın (2010) birim kök testini uyguladık. Yumuşak kırılmaları Fourier fonksiyonları ile modellerken, serideki doğrusalsızlığı yakın zamanda geliştirilen Kapetanios, Shin ve Snell (2003) ile Kılıç (2011) ESTAR modellerinin Fourier fonksiyonları ile modifiye edilen birim kök testleri ile inceledik. Sonuçlar, Asya Ülkeleri'nin reel faiz oranı farkları serilerinde yumuşak kırılmalar modelde analiz edildiğinde ve doğrusalsızlık doğru olarak modellendiğinde, Reel Faiz Paritesi'ni destekleyen çok güçlü kanıtlar elde edilebileceğini göstermektedir. Sonuçlar ayrıca, çoğu ülke için Fourier fonksiyonlarındaki optimal frekansın, 1997 Asya Kriziyle bağlantılı olarak, bir olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study explores the empirical validity of long run Real Interest Parity (RIP) for a set of Asian countries for the period of January 1984 and August 2016 by taking Japan as a base country. We apply unit root test of Christopoulos and Leon-Ledesma (2010) which enables us to measure infrequent smooth temporary breaks and nonlinear mean reversion in the real interest rate differential (rid) series simultaneously. We model the smooth breaks by Fourier function while nonlinearity in rids series are model by modified versions of the most recently developed exponential smooth transition autoregressive (ESTAR) models of Kapetanios et al. (2003) and Kılıç (2011). The results provide strong evidence in favor of RIP for Asian countries when smooth breaks are taken into consideration and nonlinearity in the rids series are correctly specified. Our findings also reveal that for most of the countries Fourier functions have one frequency which is associated with 1997 Asian Crisis.