Viking ödüllü baskıresim sergileri ve sanatsal kazanımları
Viking awarded printmaking exhibitions and artistic gain
- Tez No: 481674
- Danışmanlar: PROF. TÜRKAN ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Sanat organizasyonlarını düzenleyen devlet dışındaki özel kuruluşların sanata ve kültüre olan katkıları, farklı sanat geleneklerinde olduğu gibi Özgün Baskıresim alanının yaygın eğitimi açısından da önem taşımıştır. Sanatta süregelen Özgün Baskıresim sanat aktiviteleri Türkiye'de de Çağdaş Türk Resim Sanatı için farklı bir misyon üstlenmeye çalışmıştır. Türkiye'de sessiz tartışmaların içerisinde açılan ve aynı zamanda baskıresim alanında çok güçlü etkiler doğurmuş, bir süre devam edebilmiş yarışmalı sergilerden biride Viking Ödüllü Baskıresim Sergileri'dir. Bu yarışmalı sergiler ve alt bileşikleri, günümüz sanat alanında ve sanat etkinliklerinde baskıresmin yerini anlamak adına önemlidir. Bu yarışmaların sanat ve sanatçıya katkı sağlayan bir prestij sergileri ve ödüllendirmeleri olduğunun en anlamlı göstergesi; yakın dönem Türk sanatının önemli sanatçılarının jüri üyeliklerinde bulunmasının yanında, günümüz sanatında ustalar grubu olarak tanımlanabilecek pek çok sanatçının bu yarışmalara katılıp, ödüller kazanmasıdır. Yapılan araştırmayla, sergilerin ortaya çıkışı, düzenlenme koşulları, katılım bilgileri belirlenmiş; katılmış sanatçılar ve sergilenen yapıtlarla görsel birikimin kataloglanmıştır. Ayrıca; yarışmalara katılmış bugün unvan sahibi olan tanınmış sanatçılarla yapılan görüşmeler sonrasında sergilerin döneminin sanat ortamında önemli bir yer tuttuğu görülmüş, birçok seçilmiş baskıresmin bir arada sunulmasıyla izleyicide algı kalitesini yükselttiği belirlenmiştir. Viking baskıresim sergilerinin dönemi içerisinde baskıresimle ilgilenen sanatçıların neredeyse tamamına yakınını bünyesinde topladığı ve o yıllarda sanatçıların bu alanda çalışmasına pozitif bir etkisi olduğu görüşülen sanatçılarca beyan edilmiştir. Günümüzde benzer formatta düşünülebilecek etkinliklerin özellikle yeni yetişen genç sanatçıların alana ilgisini çekmeye katkısının olacaktır. Gelecekte ise alanda toplumsal bir bellek oluşturması ve kronolojik olarak sanat akışının buradan izlenebilmesi durumu; sanat-toplum-kültür ilişkisi açısından önemli görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The contributions to art and culture of private institutions which organize art events have had a significant effect on the common-public education of art of Printmaking. Printmaking activities in Turkey have tried to undertake a particular mission for recent years. One of the most influential competitive exhibitions in Turkey that have been sustained for a limited time is Viking Awarded Printmaking Exhibition. These competitive exhibitions and their sub-components are cruical in understanding the position of Printmaking in contemporary art and art activities. The most meaningful indication that these competitions have a major contribution to art and the artist is that recent prominent artists of Turkish art have jury duties in these competitions and also many artists who could be labelled as masters of the art have attended and won prizes. Through the research, the emergence, organisation conditions and attendance information have been specified; visual accumulation through attending artist and works displayed have been catalogued. It has been found that the period of these exhibitions have a particularly important place in art through the interviews done with prominent artists who have attended the competition and it has been noted that the quality of perception among public had been increased by displaying many works lithographs to the audience. During Viking Printmaking Exhibition, almost all the artists who had an interest in Printmaking have stated that the exhibitions have had a positive effect on working in this field. Today, it has been considered important in art-society-culture relationship that an event with a similar format would have a contribution in getting the attention of young artists to the field, that these would create a public interest and that it would make possible to observe the place of the art from these competitions