Britanya ve İrlanda siyasi tarihinde Viking istilalarının yeri ve istilaların manastırlara etkisi
Viking invasions in the political history of Britain and Ireland and their effects on monasteries
  1. Tez No: 691063
  2. Yazar: ÇAĞRI ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ ÖZGÜLDÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Britanya adaları tarih boyunca bir çok istilaya maruz kalmıştır. Bunların en önemlilerinden birisi de Viking akınlarıdır. Saldırılar adaların siyaseti kadar dinini, sosyal yaşantısını ve edebiyatını etkilemiştir. Saldırılardan en çok etkilenenlerden birisi de manastırlardır. Aynı zamanda yazılı kaynakların tutulduğu yerler olduğundan istilaları birinci gözden kaydetmişlerdir. Bu çalışma, Viking istilalarının Britanya ve İrlanda'ya yaptığı siyasi etkilere odaklanmaktadır. Aynı zamanda saldırıların neden manastırları hedef aldığını incelemektedir. Çalışmada öncelikle Britanya'ya yapılan Roma ve Anglosakson akınları ve bunların siyasi sonuçları ele alınmıştır. Sonrasında kısaca Hıristiyanlığın adalarda nasıl yayıldığı ele alınmıştır. Viking akınlarının etkili olduğu yüzyıllar ayrı ayrı değerlendirildikten sonra akınların manastırlarda ve dini yapıda yaptığı etkiler ele alınmıştır. Bu konuda eldeki kaynaklar ölçüsünde Vikingler, Anglosaksonlar ve kilise kurumlarının birbirleriyle olan ilişkileri ve birbirlerini nasıl etkiledikleri incelenmiştir. Saldırı altında kalan manastır kurumunun sosyal hayattan uzak olmadığı görülmektedir. Krallarla olan yakın ilişkileri ve maddi güçleri sayesinde istilalar boyunca sürekli ön planda olmayı başarmışlardır. Mücadelenin bir din savaşı şeklinde vuku bulmasında da manastırların ve din adamlarının büyük bir rolü olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, British Isles experienced many invasions. One of the most important of these was the Viking invasion. The attacks effected religion, social life, literature, and politics of the Isles. Monasteries were one of the most effected institutions by the attacks. At the same time, they recorded the invasions firsthand, as they were the places where written sources were kept. This thesis studies the Viking invasions in the political history of Britain and Ireland and their effects on monasteries. It examines why the attacks targeted especially these institutions. The study, first discusses Roman and Anglo-Saxon raids to Britain and their political consequences which is followed by a brief analysis of how Christianity spread in the islands. Each century of the effective Viking raids are evaluated separately, and the effects of the raids on monasteries and religious structures are discussed. Relations between Vikings, Anglo-Saxons, and church institutions and how they effected each other are examined to the extent of available resources. It is seen that the monastic institution, which was under attack, was not remote from social life. Due to their close relations with the kings and their financial strength, they managed to be at the forefront throughout the invasions. It is also observed that the monasteries and the clergy played a significant role in occurrence of the struggle in the form of a religious war.