Vikingler ve Viking istila çağı (M. S. 793-1066)
The Vikings and the Viking Age (A. D. 793-1066)
  1. Tez No: 376689
  2. Yazar: SELİM KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REMZİ KUZUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
Avrupa'nın birçok bölgesine saldıran, yağmalarda bulunan ve genel olarak ''Viking'' olarak adlandırılan halklardan bahsedilmiştir. Viking Çağı'nın M.S. 793'te başlayıp, M.S. 1066'da Stamford Bridge Savaşı ile bittiği kabul edilmektedir. Tezimizin ana bölümünü bu tarihler arasındaki Viking icraatları oluşturmaktadır. İkinci bölümde ele aldığımız Viking Çağı olaylarından önce Vikinglerin anavatanı olan İskandinavya'nın Viking Çağı öncesi tarihine göz atmamız gerekmekteydi. Bu yüzden üç ana bölüme ayırdığımız bu çalışmanın ilk bölümünde Viking Çağı'ndan önce İskandinavya konusunu ele aldık. İkinci bölümde öncelikle Vikinglerin Batı Avrupa'daki faaliyetlerine değindik. Burada Vikinglerin saldırısına maruz kalan en önemli güç Karolenj İmparatorluğuydu. Viking saldırılarının seyri ve bu saldırıların Karolenj İmparatorluğuna etkisi detaylı olarak değerlendirilmiştir. Daha sonra Britanya ve İrlanda bölgelerindeki Viking saldırıları ele alınmıştır. Vikinglerin İngiltere ve İrlanda'daki aktivitelerine değindikten sonra Kuzey Atlantik'teki Viking keşifleri konu edinilmiş ve sırasıyla Faroe Adaları, İzlanda, Grönland ve nihayet Vikinglerin Amerika kıtasını keşfetmeleri meselesine değinilmiştir. Batıdaki Vikinglerin faaliyetleri bu şekilde vurgulandıktan sonra doğuda (Doğu Avrupa, Rusya ve Hazar Denizi civarı) etkili olan ve çoğunlukla Rus veya Vareg olarak adlandırılan Vikinglerin tarihi konusu tartışılmıştır. Vikingler tüm bu coğrafyalarda çoğunlukla eş zamanlı bulunduğu için olaylar ve bölgelere yayılma tarihleri açısından kopuklukları önlemek düşüncesiyle çalışmanın sonuna bir kronoloji eklenmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise Vikinglerin başarısında başrolü oynayan Viking gemileri ve savaş teknolojileri açıklanmış, daha sonra da İskandinav mitolojisi konusu ele alınmıştır. Çalışmanın sonunda Vikinglerin dönem Avrupa'sı üzerinde büyük etki bıraktığını ve Avrupa tarihini şekillendiren önemli etmenlerden birisi olduğunu ortaya koyduk. Diğer taraftan doğuda Volga Bulgarları, Hazarlar ve Peçenekler gibi Türk topluluklarıyla, Arap İslam halklarıyla önemli ilişkilerinin olduğunu dile getirdik. Bu çalışmada Viking araştırmalarının başlangıcından beri ortaya konulmuş kaynaklardan elden geldiğince faydalanılmıştır. Fakat ne güncel bakış açılarına teslim olunmuş ne de geçmişe çok bağlı kalınmıştır. Eski kaynaklardan oldukça değerli ve halen güncelliğini koruyan eserler olduğu kadar güncel olup son derece sığ kalmış eserler de mevcuttur. O yüzden kaynaklar titizlikle taranmış ve Vikingler ile ilgili bilgiler en güncel haliyle sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Vikings have a big impact on Medieval history. They left their homeland Scandinavia at the end of the VIIIth century and started to raid, pillage and burn down the whole Europe. They were the biggest nightmare of the rest of the Europe. This age started with the attack on Lindisfarne Monastry in today's Scotland and ended after the Stamford Bridge War in 1066. Viking Age effected both Scandinavia and the Europe. They caused so many changes in the medieval history. They explored the North Atlantic Islands such as The Faroe Island, Iceland, Greenland and they went even further to the Americas. Vikings discovered Newfoundland in North America and this made them the first Europeans to discover America. This happened around 500 years before Columbus. Vikings attacked and pillaged the monastries, towns and villages of the continental Europe, especially Carolingian Empire. They repeatedly attached Britain and Ireland as well. They left an enduring mark on Europe. The Vikings who went to Eastern Europe were often called the Rus' or the Varangians. These were mostly traders, merchants not raiders. These Vikings had a very close contact with Turkic people, Arabic world and with the Byzantium Empire. They played an inmortant role on the future of Russia. Vikings took many things along with them back to Scandinavia and this changed the face of Scandinavia dramatically. They also effected Europe in many ways. First of all, the great Viking longships had a big contribution on inproving the ship technology and build the big ocean ships which allowed the Europens to exploit the whole world. In this dissertation, we have dealt with nearly every aspect of the Vikings. We took a look at the history of Scandinavia before the Vikings and we had a wider perspective when we came to talk about the Viking Age. We also tried to have a look at their cultural aspects, mythology, warfare and literature.