Ongoing mechanism in the tactile communication between children and adults in picture storybooks for 4-to-6-year-olds
4-6 yaş resimli öykü kitaplarında çocuk ve yetişkin arasındaki süregelen dokunsal iletişim
- Tez No: 481677
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REFİKA OLGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu çalışma resimli öykü kitaplarında bireysel dokunuş anlam kategorilerinin özelliklerine, ilgili bağlamsal faktörlere ve tanımlayıcı özelliklerine göre araştırmayı amaçlamıştır. Çalışma kapsamında 4-6 yaş grubu çocuklarına yönelik yazılan 489 resimli öykü kitabı örneklem olarak seçilmiştir. Üç hafta süren veri toplama süreci için Ankara ilinde bulunan Ali Dayı Çocuk Kütüphanesi seçilmiştir. Veriler çalışma öncesinde geliştirilen kodlama kılavuzu eşliğinde toplanmış ve nitel analiz ve nicel analiz yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmanın bulguları olumlu etki dokunmanın resimli öykü kitaplarındaki resimlerde en sık rastlanan dokunma türü olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca, kız çocuk ve kadın bireylerin, erkek çocuk ve erkek yetişkin bireylerden daha çok dokunma eyleminde bulunmaya yatkın oldukları gözlenmiştir. Ek olarak, dokunma eylemi babalardan ziyade anneler tarafından daha sık gerçekleştirilmiştir. Dokunsal iletişim sırasında çocuğun eli ve tüm bedeni diğer vücut parçalarına göre daha çok tercih edilmiştir. Dokunmanın çoğunlukla yetişkinler tarafından başlatıldığı görülmektedir. Son olarak, bireysel dokunuş ana anlam kategorileri önemli ölçüde yazarın cinsiyeti, çizerin cinsiyeti, eserin çeviri durumu, yetişkinin cinsiyeti, yetişkinin bulunduğu konum, çocuk ile yetişkinin ilişkisi, dokunma tarzı, dokunulan vücut parçası, sosyal etkinliğin meydana geldiği mekan ve dokunmayı başlatan kişi ile bağlantılı olduğu bulunmuştur. Çalışma yayımcı, yazar, öğretmen, aile ve çocuklar için çeşitli çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the characteristics of meaning categories for individual touches in picture storybooks for 4-to-6-year-olds and related contextual factors and descriptive features. The sample of the study involves 489 picture storybooks for 4-to-6-year-olds. Qualitative analysis and inferential statistics were conducted. Ali Dayı Children Library in Ankara was chosen as the site to collect data, which required three weeks. Data was collected through a codebook, which was developed prior to the study. The findings of the study reveal that a positive affect touch, is the most common touch, in the images of a picture storybook. It is also found that female children and adults tend to touch more than male children and adults. Furthermore, most of the touching behavior is displayed by mothers. During tactile communication, hands and a whole body of the child is preferred, to other body parts. Also, touch was mostly initiated by adults. Finally, the main meaning categories of individual touching is significantly related with sex of the author, sex of the illustrator, translation status, sex of the adult, location of the adult, the relationship between the child and the adult, the style of touch, the body part that is touched, the nature of the social occasion, and the initiator of the touch. This study has various implications regarding publishers, authors, teachers, parents and children.