Performance evaluation of tunneling mechanism in MIPv6 over IPv4
IPv4 üzerinden mobil IPv6 tünelleme mekanizmasının performans değerlendirilmesi
- Tez No: 479872
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMAL KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Modern ağ gereksinimlerini karşılamak için kullanılan İnternet Protokol sürüm 4 (IPv4), internet ve mobil cihazların kullanımının artması ile birlikte adreslerinin tükenmesine yol açmıştır. Bu nedenle Internet Mühendisliği Görev Gücü (IETF), birçok yeni ve gelişmiş özelliklere sahip olan Internet Protocol sürüm 6 (IPv6) olarak yeni bir protokol geliştirdi. Ayrıca IPv6 için ağların hareketliliğini desteklemek, yer değişikliğinde bağlantıların devamını sağlamak amacıyla Mobil IPv6 (MIPv6) da tasarlanmıştır. Şu anda İnternet altyapılarının çoğunda IPv4 kullanılmaktadır. MIPv6, IPv4 ile uyumlu olmayan bir IPv6 uzantısına sahiptir. Bu durumda, IPv4 internet üzerinden IPv6 trafiğini tünellemek için geçiş mekanizmaları kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında IPv4 internet üzerinden iletişim kuran MIPv6 ağlarında manuel tünelleme ve 6to4 tünelleme modellerinin performansları karşılaştırmıştır. Paket üretim zamanı (throughput), Tepki Süresi (Response Time) ve Uçtan Uca Gecikme (End-to-End Delay) performans parametreleri kullanılmıştır. MIPv6 ağlarda FTP, HTTP, veritabanı ve e-posta gibi uygulamalar için en iyi geçiş mekanizması tespit edilmiştir. Simülasyonlar sonuçlarına göre manuel tünelleme e-posta ve HTTP uygulamalarında, 6to4 tünellemeden daha iyi performans gösterirken, 6to4 tünelleme, veritabanı uygulamasında daha iyi performans sağlamıştır. FTP uygulamasında ise iki geçiş mekanizmasının aynı performansa sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The growth of Internet revealed the dissatisfactions of the current and original Internet Protocol (IPv4) to meet modern networks requirements and led to the exhaustion of addresses. The Internet Engineering Task Force (IETF) developed a new protocol; IPv6, with many new features and improvements. One of the IPv6 features is MIPv6 which is designed to support the mobility of the nodes and maintain ongoing connections while changing their locations. Currently, most of the internet infrastructures are using IPv4. MIPv6 as an extension of IPv6, is not compatible with IPv4; in this case, the transition mechanisms were used to tunnel IPv6 traffic through IPv4 internet. This thesis analyzes the performance of manual tunneling and 6to4 tunneling in MIPv6 Networks, which communicate across IPv4 internet. Applications like FTP, HTTP, Database and Email using performance parameters such as throughput, Response Time and End-to-End Delay were compared to find the best transition mechanism for MIPv6 Networks. Simulations results show that manual tunneling performed better than 6to4 tunneling in Email, and HTTP applications, whereas 6to4 tunneling, outperformed manual tunneling in a database application. As to FTP application, those two transition mechanisms have the same performance.