Digitalis antrakinonları üzerinde teşhis ve yapı aydınlatılması çalışmaları
Study of structure determination and identification on digitalis anthraquinones
- Tez No: 48169
- Danışmanlar: PROF.DR. SEDAT İMRE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Bu çalışmada digitalis antrakinonlarmın kromatografik ve spektroskopik tutumları incelendi ve yeni incelemeye alınan bir türdeki antrakinonlardan bilinenlerin teşhisi ve bilinmeyenlerin saptanması için nispeten kolay ve çabuk bir kromatografik yöntem geliştirildi. Bu yöntem D. grandiflora ve D.cariensis kök antrakinonlanna uygulandı: 1. Digitalis grandiflora kökünde ondört bilinen antrakinon bileşiği yanında altı yeni antrakinon bileşiği saptandı. Bilinen antrakinon bileşikleri test maddelerle kromatografik ve spektroskopik yönden (UV.IR) karşılaştırılarak ; Digitopurpone (DG-1), Ziganein (DG-2), Pachybasin (DG-3), İsochıysophanol-8-methylether (DG-7), Ziganein- 1 -methylether (DG-8), Digitopurpone- 1 -methylether (DG-9), Digitolutein (DG-10), 5-Hydroxydigitolutein (DG-11), 6-Methoxydigitolutein (DG-12), Digiferrol (DG-13), a>-Hydroxypachybasin (DG-14), co-Hydroxyziganein (DG-15), oo-Hydroxyisochrysophanol-8-methylether (DG-1 7), 1 -Hidroksiantraki- non-3-karboksilik asit (DG-1 9) olarak bulundu.89 Bitkideki yeni antrakinon bileşiklerinden DG-4, DG-6, DG-16, DG-18 ve DG-20 maddelerinin miktarları son derece az (-Hydroxydigitolutein (DC-11), Digiferruginol (DC-12), cD-Hydroxypachybasin (DC-13) ve Phomarin (DC-14) olarak bulundu. Bitkide bulunan yeni antrakinon bileşiğinin yapısı (DC-9 maddesi) spektroskopik yöntemler yardımıyla (UV, İR, MS, XH-NMR, DNOE) 5-Hidroksi- 1 -metoksi-3-hidroksimetilantrakinon (co-Hydroxyziganein- 1 - methylether) olarak aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, chromatographic and spectroscopic feature of digitalis anthraquinones was investigated and a simple and rapid chromatographic method was developed for the identification of known anthraquinones and detection of unknown ones present in a digitalis species under investigation. This method was applied to anthraquinones of the roots of D. cariensis and D. grandtflora. The roots of Digitalis grandtflora afforded fourteen known and six new anthraquinones. The known compounds were identified by comparison of their chromatographic and spectral data (UV.IR) with those of authentic material. These anthraquinones are: Digitopurpone (DG-1), Ziganein (DG-2), Pachybasin (DG-3), Isochrysophanol- 8 -methyl- ether (DG-7), Ziganein- 1 -methylether (DG-8), Digitopurpone- 1 -methyl- ether (DG-9), Digitolutein (DG-10), 5-Hydroxydigitolutein (DG-11), 6-Methoxydigitolutein (DG-12), Digiferrol (DG-1 3), to-Hydroxypachybasin (DG-14), «j-Hydroxyziganein (DG-15),