İnsan ve hayvan eritrositlerinin ilaç taşıyıcı sistem olarak kullanılması
Human and animal erythrocytes used as drug carrier systems
- Tez No: 48168
- Danışmanlar: PROF.DR. FİLİZ ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında ilaç taşıyıcı sistem olarak sıçan eritrositleri bir kortikosteroid ilaç olan deksametazon sodyum fosfat ile yüklenmiş ve in vivo-in vitro araştırmalar yapılmıştır. Yapılmakta olan çalışmalarda bilindiği gibi eritrositler ilaç ile yüklendikten sonra çeperlerinde bir hasar oluşmakta ve dayanıklıkları azalmaktadır. Bu durumu düzeltmek için literatürde görülen çalışmalarda çapraz bağlayıcı aldehitler kullanılmaktadır. Tezimizde bu amaçla formaldehit kullanılmıştır. Ayrıca aldehitlerin toksik olması nedeniyle çeper yıpranmasını engellemek üzere doğal bir madde olan lesitin kullanılmıştır. în vitro çalışmalarda eritrosit özellikleri araştırıldıktan ve salım deneyleri yapıldıktan sonra lesitinin muamelesinin formaldehit kadar salımı geciktirdiği bulunmuştur. în vivo çalışmalar adjuvan ile artrit oluşturulan sıçanlar üzerinde yapılmıştır. Hergün uygulanan çözelti tipi preparat ile on günde bir subplantar bölgeye subkütan uygulanan lesitin ile muamele edilmiş deksametazon sodyum fosfat yüklü eritrositlerin çok benzer sonuç verdiği ve kontrol grubundan farklı antienflamatuvar etki oluşturduğu gözlenmiştir. 73
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study rat erythrocytes, as drug carrier systems, were loaded with dexamethasone sodium phosphate and in vitro-in vivo investigations were carried out. As it is known from the studies, drug loaded erythrocytes have some damages on their membrane and became less stable. In order to repair this damage crosslinking aldehydes being used in these studies seen in the literature. In this thesis for the same purpose formaldehyde was used. Additionally, due to the high toxicity of aldehydes lecithin was also used as a natural material in order to prevent membrane damage. In vitro characterization and release studies showed that lecithin treatment sustained the release of a drug as much as formaldehyde treatment. In vivo experiments were carried out on the rats which have adjuvant induced arthritis. Similar results were obtained with the corticosteroid solution (everyday applied) and lecithin treated loaded erythrocytes. It was observed that the lecithin and formaldehyde treated loaded erythrocytes showed better antiinflammatory effects than the control groups. 74