William Butler Yeats and mysticism: A neo-platonic approach to his poetry
William Butler Yeats ve mistisizm: Neo-platoncu bir yaklaşım ile şiirleri
  1. Tez No: 481693
  2. Yazar: MUSTAFA UĞUR TÜLÜCE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİL KORKUT NAYKI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Evren hakkındaki gerçeği bulmak mistiğin yoludur. Mistikler, kendileri içinde bir arayış ve yeryüzünde ilahi gücün yansımaları aracılığı ile bu ilahi güç ile bir olmaya çalışırlar. İrlandalı şair William Butler Yeats (1865 - 1939), kariyeri süresince farklı mistisizm anlayışlarının etkisi altındaydı. Bu çalışma Yeats'in şiirinin bu mistik etkiyi nasıl yansıttığını araştırmayı amaçlıyor. Araştırmanın odağı Neo-platonizm ve özellikle Plotinus'dan oldukça etkilendiği Yeats'in son dönemidir. Yeats'in son dönem şiirlerini bu perspektiften analiz ederken, bu tez, Yeats'in A Vision eserinin ikinci baskısında Plotinus'un fikirlerini uyarlayarak şiirinde Plotinus'un mistik dünyasını estetize ettiğini iddia ediyor. Fakat Yeats Plotinus'un felsefesiyle tamamen tatmin olmamıştır. Yeats'in kendi mistik felsefesinin temeli Plotinus'un teorilerine dayansa da, kendi fikirleri doğrultusunda uyarladığı mistik görüş ile Yeats mistik teorinin dünyevi yönünün önemini vurgulamak suretiyle aşkınsallığı şiirsel düzleme taşımış ve böylece sanat ve felsefeyi, Varlık ve Oluşum konseptlerini uzlaştırmıştır.
Özet (Çeviri)
Finding the truth about the universe is the way of the mystic. Mystics try to achieve union with a transcendental power through a search within themselves and through the divine reflected on earth. The Irish poet William Butler Yeats (1865 – 1939) was under the influence of different understandings of mysticism throughout his career. This study aims to explore how Yeats' poetry reflects this mystical influence. The focus of the study is on Yeats' late period when he was highly influenced by Neo-platonism and particularly by Plotinus. In analysing Yeats' late poetry from this perspective, this thesis argues that Yeats aestheticized Plotinus' mystical world in his poetry and that Plotinus' ideas were transcribed in Yeats' second edition of A Vision. However, Yeats was not content with Plotinus' philosophy altogether. While the foundation of Yeats' own mystical philosophy is built on Plotinus' theories, he modifies them to his own preferences and gives more importance to the earthly aspect of mystical theory by transposing the transcendent into the poetic space, hence reconciling art and philosophy, and the concepts of Becoming and Being.