Women and the syrian conflict: The Geneva Talks and an insight from Turkey
Kadınlar ve Suriye'deki çatışma: Cenevre Müzakereleri ve Türkiye'den yapılan bir analiz
  1. Tez No: 481694
  2. Yazar: AMY JO DAVIES
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SAKTANBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
İşbu tez, kadınlar ve Suriye'deki çatışma odağında, özellikle 2012-2016 yılları arasında gerçekleştirilen Cenevre Müzakereleri ile Suriye'deki barış sürecinin analizini yapmayı hedeflemektedir. Suriyeli kadınların sivil toplum çalışmaları merkeze alınmış olup, söz konusu barış görüşmelerinde, kadınların kendi konumlarını güçlendirmek için sarf ettikleri azami çabanın etkinliği değerlendirilmektedir. Nitekim, cinsiyet üzerine temellendirilmiş yaklaşım bağlamında, kadınların erkek hegemonyasını, söz konusu barış süreci içerinde nasıl kontrol ve idare edebileceği konuları değerlendirilmektedir. Bunun yanında, kadınların savaştan nasıl etkilendiği ve barış sürecinde üstlenebilecekleri rollerin neler olduğu sorularının yanıtları aranmaktadır. Ayrıca, Ankara'dan katılımcıların yer aldığı küçük ölçekli bir çalışma çerçevesinde, Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılar ile gerek profesyonel gerekse kişisel ilişki kuran kişiler ile görüşmeler yapılmış olup, işbu tez kapsamında yapılan bu alan araştırması ile, barış görüşmeleri ve Cenevre Müzakerelerinin toplumda oluşturduğu algı gözler önüne serilmektedir. Bu çerçevede, göç etmenin neden olduğu zorluklara da değinilmektedir. Son olarak,“barışın inşası”genel başlığı altında, bu defa Cenevre Müzakereleri ve işbu tez kapsamında yapılan alan araştırması ile nasıl yorumlandığı gözler önüne serilen“barış görüşmeleri”, geniş bir perspektif ile bir arada değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Within the focus of women and the Syrian conflict, this thesis aims to analyse the Syrian peace process, specifically the Geneva Talks from 2012 – 2016. Here the work of Syrian women's civil society is central, as the effectiveness of their avid efforts to bolster their position within the peace negotiations is evaluated. Thus, in line with a gender perspective, the issue of how women can navigate male institutionalism within processes of peace is considered. What's more, how women are impacted by war and what role they can play in peace are paramount questions asked. Furthermore, within a small scale study with participants in Ankara, field research reflects upon perceptions of peace and the Geneva Talks from interviewees who are both professionally and personally engaged with the Syrian refugee context in Turkey. Accordingly, the specific challenges of displacement are also looked at. Finally, the analysis of the Geneva Talks and the interpretations of these peace negotiations from field research are brought together within a broader outlook towards peacebuilding.