Everyday tactics of youth for coping with socio-spatial stigmatization in Şaki̇rpaşa, Adana
Adana, Şakirpaşalı gençlerin sosyo-mekansal damgalanmayla başa çıkmaya yönelik gündelik taktikleri
  1. Tez No: 481692
  2. Yazar: MUSTAFA ÇAĞLAR ATMACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN TARIK ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu tezde sosyo-mekansal damgalanma ve ekonomik dışlanmanın etkilerini ve buna maruz kalan gençlerin bu süreçlerle başa çıkma yollarını irdeliyorum. Bu amaçla, Adana'nın ''mimli'' mahallelerinden birisi olan Şakirpaşa'da derinlemesine mülakata ve katılımcı gözleme dayalı bir alan çalışması yürüttüm. Bu tez, en temel olarak, mimli bir mahalle gençliği olarak Şakirapaşa'daki gençlerin bu süreçlerle başa çıkmaya yönelik stratejilerini anlamaya yönelik bir çabanın ürünü. Bu çaba, yoksulluğu ve ona bağlı gelişen suç, şiddet vs. gibi semptomları romantize/dramatize veya kriminalize eden iki yaklaşıma karşı çıkıyor. Her iki yaklaşımın ortak noktası, eyleyiciliği yok sayarak yoksulları ya ''masum kurban'' ya da ''doğuştan suçlu'' olarak kabul etmesi. Yoksulların sesini kısan ve deneyimlerini göz ardı eden bu iki yaklaşım yerine, Şakirpaşa'daki gençlerin bu süreçle nasıl başa çıktığını, hangi stratejileri geliştirdiklerini inceleyerek, aktif eyleyiciliklerini göstermek istiyorum. Burada cevap aradığım temel soru mahallenin maddi koşullarında belli bir tür mekansal habitusun oluşup oluşmadığını anlamaktı. Bu bağlamda, sosyo mekansal damgalanma ve ekonomik dışlanmayla yaşamak zorunda kalan gençlerin, mahallenin ''mekân etkileriyle'' başa çıkmak için, mahalle koşullarında gelişmiş belli bir tür ''sokak sermayesi'' edinmek zorunda kaldıkları anlaşılıyor. Mahallenin ''kötü ününün'' kaynağı olan uyuşturucu, suç, şiddet vs. gibi olguların da aslında mahalle koşullarında gelişen bu sermayeyi edinmeye yönelik pratikler olduğu ortaya anlaşılıyor.
Özet (Çeviri)
In this thesis, I examine the effects of socio-spatial stigmatization and economic exclusion, and the coping strategies of youths exposed to these conditions. To this aim, I conducted a field study based on in depth interviews and participant observation in Şakirpaşa, one of the stigmatized neighborhoods of Adana. In this thesis, I object two dominant approaches that romanticize/dramatize or criminalize the poverty-related symptoms such as crime, violence etc. The common point of both approaches is to accept the poor as ''innocent victim'' or ''inherent criminal'' by ignoring their agency. Instead of these approaches that make poor's voice unhearable and ignore their experiences, I emphasize these youth's active agency, by placing emphasis on how they cope with socio-spatial stigmatization by developing strategies. The main question was whether or not a specific spatial habitus is formed in the material conditions of the neighborhood. This study shows that the youth who have to live with socio-spatial stigmatization and economic exclusion tends to acquire a certain kind of ''street capital'' developed in the neighborhood conditions in order to cope with the neighborhood's ''site effects''. This study also shows that the phenomena such as drug dealing, crime, violence etc. that are the source of the ''bad reputation'' of the neighborhood are also practices to obtain this capital that developed in the neighborhood conditions.