Political economy of populism: The case of Argentina
Popülizmin ekonomi politiği: Arjantin dosyası
- Tez No: 481702
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GALİP YALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Latin ve Kuzey Amerika Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışma, popülizm kavramını bir siyasi mantık olarak inceleyerek, Arjantin tarihindeki üç popülist dönemin karşılaştırmasını yaparak, popülist hareketlerin sürdürülebilir kalkınma stratejilerine eklemlenebilirliğini sorgulamaktadır. Popülizmin, kriz zamanlarında farklı sınıfları ve ideolojileri birleştirme kapasitesi, Arjantin tarihi boyunca popülist hareketlerin yeniden üretilmesini sağlamıştır. Popülizmin, kriz çözme ve sosyal çatışmaları yatıştırma rolü, Juan Domingo Peron, Carlos Menem ve Nestor Kirchner yönetimlerinde siyasal iktisat analizi çerçevesinde tartışılmıştır. Bu analiz, popülizmin Arjantin'deki ekonomik ve siyasi yapıyı nasıl değiştirdiğine odaklanmıştır. Bu yüzden, bu çalışma Arjantin'de popülist yönetimler sırasındaki ekonomik ve siyasi dönüşümleri, aynı zamanda da küresel ekonomik sistemle olan ilişkilerde oluşan değişiklikleri inceleyerek popülizmin kalkınma sağlama kapasitesine ilişkin bir anlayış oluşturmaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the concept of populism as a political logic by comparing three populist eras in Argentine history so as to understand if populist movements could be articulated to sustainable economic development strategies. The capacity of populism to articulate different classes ans ideologies in times of crises have reproduced populist movements throughout Argentine history. The role of populism in crisis resolution and neutralizing social conflict is discussed through analysis of political economy during the rules of Juan Domingo Peron, Carlos Menem and Nestor Kirchner. The analysis is focussed on the way in which populism have changed the economic and political structure in Argentina. Therefore, this thesis seeks to analyse the political and economic transformations during these populist rules in Argentina as well as the extent of change in the relations with the global economic system so as to construct an understanding of the developmental capacities of these populist rules.