Towards precarious politics: Assembly, mourning and livable life
Kırılganlık politikalarına doğru: Toplanma, yas ve yaşanabilir hayat
- Tez No: 481701
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CİHAN ECEVİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Philosophy, Political Science, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu tez kırılgan grupların politik öznelliklerinin nasıl siyasal iktidar tarafından söylemsel olarak marjinalize edildiğini ve bu politik marjinalizasyon nasıl hem topluluğun maruz bırakıldığı güvencesizliğin hem de gösterdikleri direnişin kaynağı olduğunu araştırmaktadır. Judith Butler'ın kırılganlık, güvencesizik ve yaşanabilirlik kavramlarından yola çıkarak, çalışma boyunca, kırılganlık bir hayatın hayat olarak devam ettirilmesi adına karşılanması gerekli şartlar olarak tanımlanarak, sosyal ve politik olarak yaşamaya işaret etmek için kullanılmıştır. Öte yandan, güvencesizlik ise belirli topluluklara dayatılan belirli yaralanabilirliğe işaret etmek için kullanılmıştır. Bu noktaların, ayrımcı yas ve keder dağılımında görülebileceği öngörülmüştür. Bu nedenle, ilk olarak, bu çalışma 2010'lar Türkiye bağlamında, nasıl kamusal alanda bedensel görünürlüğün nasıl güvencesizliğe direnmek için kullanıldığını incelemektedir. İkinci olarak, bu çalışma Türkiye'deki siyasal iktidarın baskın iktidarı ve kırılgan grupların karşı iktidarının yas sürecinde yası tutulabilirlik üzerinden nasıl işlediğini incelemektedir. Böylece, bu çalışma yası tutulabilirlik, ve bunun üzerinden yaşanabilirlik üzerinden işleyen iktidar ilişkilerine işaret etmektedir. Son olarak, bu çalışma kırılganlık üzerinden bir politikanın diğer kırılgan topluluklarla bir ittifakın kapılarını nasıl açacağı ve ne dereceye kadar yası tutulabilirlik üzerine bir politikanın güvencesizliğe direnmek için işleyen bir politika olarak ele alınabileceğinin izlerini sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to interrogate how political subjectivity of the precarious groups is marginalized discursively by the political power, and how this political marginalization becomes the source of both the resistance and the precarity of these communities. Regarding Judith Butler's framework on precarity, precariousness, and livability throughout the study, precariousness is defined as the required conditions which need to be met in order to sustain the life as a life, and it points out to living socially and politically, while precarity refers to the particular vulnerability imposed on certain communities. It is expected that these points could be seen in differential allocation of grief and mourning. Thus, this study first explores, in 2010's context of Turkey, how bodily appearance in the public space is used to resist the precarity. Secondly, this study aims to indicate how the hegemony of the political power in Turkey and the counter power of the precarious communities operate in the process of mourning, based on grievability. Therefore, this study aims to reveal power relations on grievability, hence livability. Lastly, this study reveals the clues of how a politics upon precariousness opens the door to alliance with other precarious communities and to what extent a politics on grievability could be considered as an operative resistance to precarity.