Türkiye-Rusya ilişkilerinde yabancı misyonların dış ticarete etkileri
  1. Tez No: 481712
  2. Yazar: EDA KESKİN EKŞİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİM KEMAL ÖKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Hukuku ve Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
İki ülke arasındaki coğrafi yakınlık ülke ekonomilerinin birleşmesine sebebiyet veren bir faktör olarak bilinmektedir. Tarih boyunca Rusya ile Türkiye'nin yakın tavırları hem siyasette hem de ekonomik anlamda yakınlaşmalarına neden olmuştur. Ülkelerin yakınlıkları ise büyük bir ticari potansiyel yakalamalarına imkan sunmuştur. Rusya Federasyonu, başta tekstil ve gıda olmak üzere birçok temel tüketim malını Türkiye'den giderirken karşılığında Türkiye ise Rusya'dan petrol, doğalgaz ve diğer hammadde taleplerini karşılamaktadır. Rusya Federasyonu'nun kuruluş aşamasında Türk-Sovyet ekonomik faaliyetleri son 70 yılın en yüksek seviyesindeydi ve aynı zamanda iki ülke arasında yalnızca ticari değil bilimsel ve teknik anlamda da büyük bir işbirliği yapılmaktaydı. İlerleyen dönemlerde 1991 senesinde Sovyetler Birliği dağılarak 15 ülkeye bölünmüştür. Türkiye ile bu dönemde de sıkı ticari ilişkiler yürüten bağımsız ülkelerin ilişkileri giderek artan bir potansiyel göstermektedir. Çalışmada Türkiye ile Rusya'nın dış politikaları ekonomik açıdan incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The geographical proximity between the two coutries is known as a factor that causes the convergence of the country's economies. Throughout history, the close attitudes of Russia and Turkey have led to their convergence both politically and economically. The proximity of the countries has enabled them to capture a great commercial potential. While the Russian Federation exports a number of basic consumer goods, mainly textiles and food from Turkey, Turkey also reveives petroleum, natural gas and other raw material requirement from Russia. During the establishment phase of the Russian Federation, the Turkish-Soviet economic activities were at the highest level of the last 70 years and at the same time there was a great cooperation betweetn the two countries not only in commercial but also in scientific and technical sense. Later, in 1991, the Soviet Union collapsed and divided into 15 countries. Realtions between Turkey and independent countries, which also have strong commercial relations in this period, show increasing potential. Foreign policy of Turkey and Russia is studied economically.