The concept of evil in the early modern philosophy and Kant's doctrine of radical evil
Erken modern felsefede kötülük kavramı ve Kant'ın Felsefesinde radikal kötülük
  1. Tez No: 481711
  2. Yazar: AHMET EMRE DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASİN CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tezin amacı, öncelikle erken modern felsefe döneminde kötülük kavramının nasıl anlaşıldığına ve dönemin son temsilcisi olarak kabul edilen Immanuel Kant'ın kendisine ait ahlak felsefesi çerçevesi içinde radikal kötülük anlayışına ışık tutmaktır. Bu amacı gerçekleştirmek üzere, kötülük sorunu üzerine en önemli katkıları yapmış olan dönemin filozofları araştırılmıştır. Bu bağlamda Descartes, Spinoza, Bayle, Leibniz ve Hume'un görüşlerine çalışmada yer verilmiş ve sözkonusu filozofların kötülük sorununa ilişkin farklılaşan görüşleri ve yaklaşımları analiz edilmeye çalışılmıştır. Tezin ikinci ve son bölümünde ise Kant'ın ahlak felsefesinin temelleri irdelenmiştir. Bu irdelemenin temel nedeni ise, Kant'a göre kötülük sorununun bu alanı ilgilendiriyor olmasıdır. Ödev, ahlak yasası, maxim, kategorik (koşulsuz) ve hipotetik (koşullu) buyruklar gibi temel kavramlar analiz edildikten sonra, Kant'ın ahlaki kötülük kuramının temelleri açıklanmaya çalışılmıştır. Tezin son bölümlerinde ise radikal kötülük kavramı açıklanmış ve özgür öznenin kötülük eğilimi üzerinde durulmuştur. Radikal kötülük evrensel ve içrek yapısı Kant'ın bakış açısından yansıtıldıktan sonra, nihayet Kant'a göre radikal kötülüğün türleri ile çalışma sonlandırılmıştır. Bu çalışmanın önemi radikal kötülük kavramının öneminden ileri gelmektedir. Madore'nin de ifade ettiği gibi radikal kötülük kavramını iyice anlamadan ve tartışmadan Kant'ın ahlak felsefesinin tam olarak anlaşılabilmesi mümkün görünmemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of my thesis is to shed light on the conception of evil in the early modern philosophy and specifically, as known as the last representative of the period, analyze Kant's account of radical evil within the boundaries of his moral philosophy. In order to actualize this aim, I started with naming the major philosopher of the early modern philosophy who contributed most to the discussions on the problem of evil. I reviewed the views of Descartes, Spinoza, Bayle, Leibniz, and Hume on the problem of evil and tried to analyze the major differences between their perspectives and approach. In the second and final chapter of my thesis, I started with Kant's grounds of moral philosophy since the concept of radical evil falls within this framework. After summarizing further integral concepts such as duty, moral law, maxim, categorical and hypothetical imperatives, I started analyzing Kant's grounding of moral evil along with maxim making. I finally concluded my thesis with Kant's account of radical evil and discussed free agent's propensity to evil, and summarized if the radical evil is innate and universal according to Kant followed with his taxonomy of evil. I believe that the consideration of radical evil was important since, as Madore said, Kant's moral philosophy cannot be totally grasped unless his conception of“radical evil”is deeply understood and carefully examined.