Orta sınıf kadın tüketicilerin marka bağımlılıklarının moda algısı üzerinden bedene müdahalesi: İstanbul 2016 yılı HM ve Zara markaları örneği
Intervention to the body over the fashion sense of brand addictions of middle class female consumers: Examples of 2016 year H&M and Zara brands in Istanbul
- Tez No: 481716
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KORKUT TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İşletme, Sociology, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
moda genel kullanımıyla insanların içinde bulunan belirli bir zaman periyodundaki daha çok giyim ile ilgili tercihlerine referans eden popileritesi yükselen genel giyim tarzına verilen isimdir. modayı oluşturan markalardır, benimsenmesi ve yayılması aşamasında markalar kültür sosyal sınıf gibi sosyolojik faktörlerde taşımaktadır. bu çalışmada 21.yy Türkiyesinde moda bağlamında tüketici alışkanlıklarının psikolojik ve sosyolojik alandaki sonuçları incelenmiştir. bu bağlamda HM ve Zara markalarının reklam içeriklerinin arketip analizi yapılmıştır. Nicel yöntemlerle yapılan saha araştırmasında araştırma evreni orta sınıf kadınların tüketime yönlendiren moda ve marka bağımlılıklarının tüketim açısından sonuçları ölçülmüştür; çalışma 57 orta sınıf çalışan ve çalışmayan kadın ile yapılmıştır. elde edilen veriler SPSS paket programı ile yüzde- frekans hesaplanması yapılarak gösterilmiştir. sonuç olarak genç kadınların her iki markanın hedef kitlesinde oldukları anlaşılmaktadır. ayrıca bekar kadınlarında modaya uygun haraket etme hissi evli kadınlara göre daha iyi durumdadır. bunun nedeni olarak evli kadınların eşleri ve çocukları için aile içi bütçe dengesinden dolayı kısıtlamalara gittiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Fashion is the name given to the general clothing style of populations that refer to people's preferences for clothing over a certain period of time in which they are generally used. They are brands that make fashion. In the process of adoption and spreading, brands carry sociological factors such as culture and social class. This study examines the psychological and sociological results of consumer habits in fashion context in Turkey in the 21st century. In this context, an archetypal analysis of the advertising content of the H & M and Zara brands was relised. In the field research using quantitative methods, the consequences of consumption of fashion and brand dependencies that have led to the consumption of middle-class women have been measured. The study was conducted with 57 middle-class working and non-working women. The obtained data are shown by the percentage-frequency calculation with SPSS program. As a result, it is understood that young women are in the target mass of both brands. In addition, the feeling of 'acting trendy' of the single women is found to be superior to the married women. It is thought that the reason why married women are restricted was due to the reason of domestic budget balance trying to accommodate for their husbands' and children' needs.