Hastaneye kabul sözleşmesinin hukuki niteliği
Qualification of hospital acceptance contract
- Tez No: 481715
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ZEYTİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Hukuk, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Law, Health Care Management
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Hukuku ve Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Sağlık reformları ile birlikte son yıllarda sayıları hızla artan özel hastaneler daha iyi sağlık hizmeti alma umuduyla hastalarca çoğu zaman tercih sebebi olmaktadır. Bu çalışmada özel hastaneye başvuran hasta ile özel hastane arasında kurulan ve doktrinde ve uygulamada hastaneye kabul sözleşmesi olarak adlandırılan sözleşmenin hukuki niteliği incelenmiştir. Bu konudaki doktrinde ileri sürülen farklı görüşler çalışma içerisinde tartışılmıştır. Çalışmada hastaneye kabul sözleşmesinin hukuki niteliği konusunda doktrindeki görüşlerin yanında konu hakkında içtihatlar da dikkate alınmıştır. Hastaneye kabul sözleşmesinin hukuki niteliği belirlendikten sonra ise sözleşmenin göre uygulanacak hükümler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The private hospitals along with health reforms which in recent years have been rapidly increased in number are prefferred with a wiev of getting better health care more often than not by patients. In this study, the legal nature of the contract was examined that established between the patients who apllied to the private hospital and the private hospital and which was referred to as the hospital admisson contract in the doctrine and practise. The different views put forward are discussed in it. The case law on the issue has been taken into consideration in addition to the options of the doctirne on the legal nature of the acceptance contract to the hospital in the study. And the provisions to be applied according to the nature of the contracthave been astablished after the legal nature of the acceptance contract to the hospital has been determined.