İstanbul'a göç eden uygur kadınların durumu: Zeytinburunu ve Sefaköy örneği
Status of uyghur women migrating to iIstanbul: Zeytinburunu and Sefakoy example
  1. Tez No: 481721
  2. Yazar: TAJİNUER MAİHAİMU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BEDRİ MERMUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Uygurlar uzun bir geçmişe ve zengin bir kültüre sahip olup Uygur kadınları bu kültürde önemli bir rol oynamaktadır. Uygur kadınları tarihte kültürel mirasa sahip çıkmış, şimdi ise gelenek ile modernlik arasındaki ilişkiye arabuluculuk etmektedir. Nüfusunun %46'sı Uygur olan Doğu Türkistan'da (Sincan Uygur Özerk Bölgesi) Uygur kadınlarının eğitim, iş, ailedeki konumu olumlu yönde olsa da yakın zamanda Uygur bölgesinde uygulanan asimilasyon politikalarının kadınlara etkisiyle çok sayıda Uygur kadınlarının göç etmesine sebep olmuştur. Bu tez çalışmasında İstanbul'a göç eden, Zeytinburnu ve Sefaköy'de yaşayan Uygur kadınlarının göç etme nedenleri, İstanbul'da Uygur kültürünü nasıl yaşadıkları, İstanbul'a nasıl uyum sağladıkları, uyum sağlama sürecinde yaşadığı sorunları ele alınmış, ayrıca kadınların kendi içinde sosyal-finansal desteklerde bulunarak çocukların kültürel eğitim görmesinde önemli katkılarda nasıl bulunduğu incelenmeye çalışılmıştır. Uygur kadının konumu ile ilgili bu çalışmamda katılımcı gözlem ve yaşanmış örneklerle araştırma yapılmıştır. Bu süreçte Uygur kadınlarıyla ilgili çalışmalara neredeyse hiç rastlanmamaktadır. Uygur diasporası kimliğinin karmaşıklığına hitap edebilmek için daha fazla araştırmanın yapılması gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Uighurs have a long history and a rich culture, Uighur women play an important role. Uighur women have historically inherited cultural heritage, now mediating the relationship between tradition and modernity. East Turkestan (Xin Jiang Uighur Autonomous Region), whose population is 46% Uighur, although the Uighur women's position in education, work and family are positive, but the assimilation and politics imposed on the Uighur area in recent years have had a great impact on women and have caused many Uighurs to emigrate. In this thesis, will study the reasons of immigration of Uyghur women who migrated to Istanbul , living in Zeytinburnu and Sefakoy, how they live in Uighur culture in Istanbul, how they adapt and the process of adaptation problems have been addressed. In addition, it has been attempted to investigate the fact that women make significant contributions to the cultural education of children by providing social-financial support within themselves. This study on Uighur woman's situation was conducted with participant observation and experienced examples. In this process, studies on Uyghur women are rarely encountered. It is emphasized that further research should be done to address the complexity of Uighur diaspora identity.