Twitter'in halkla ilişkiler amaçlı kullanımı:Türkiye'deki markalar üzerine bir araştırma
Using twitter for public ralations: a research on brands in Turkey
  1. Tez No: 481722
  2. Yazar: AİHEMAİTİ SHAJİDAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE SİMİN KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Günümüzde sosyal iletişim teknolojilerinin gelişmesi insanların günlük hayatına büyük bir etki sağlamıştır. Bu gelişmeler dünyanın daha hızlı küreselleşmesine de katkıda bulunmuştur. Bununla beraber farklı alanlarda da hızlı değişimler yaşanmaktadır. Bu alanların birisi de halkla ilişkilerdir. 21. yüzyılda şirket ve kurumların kısa sürede daha fazla kişiye mesajını ulaştıracak, çift yönlü iletişim sağlayacak, diğer kitle iletişim araçlarına göre hızlı ve düşük maliyet sağlayacak halkla ilişkiler uygulamalarında yeni bir mecraya ihtiyaç duymaktadır. Şirket ve kurumlar kitlelerinin ihtiyaç ve beklentilerine uygun, nitelikli, hızlı ve verimli ürün ve hizmetler sunmalıdır. Şirket ve kurumların sundukları ürün ve hizmetlerin olumlu bir izlenim yaratması, hizmet verilen kitlelerin güven ve desteğini alabilmeleri açısından çok önemlidir. Bu bağlamda şirket ve kurumların ürün ve hizmet sunduğu hedef kitlelere verimli, sorumlu, güvenli ve etkili iletişim kurma çabası içinde olması gerekmektedir. Şirket ve kurumların hedef kitleleriyle kuracakları iletişim süreci halkla ilişkiler çalışmalarının kapsamındadır. Bu tez çalışması, 5 farklı markanın hedef kitleleri ile sosyal medya araçlarından Twitter'ı kullanarak kurdukları karşılıklı iletişimi, halkla ilişkiler yönetimi kapsamında 7 farklı kategoride içerik analizlerine göre değerlendirerek sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Recent developments witnessed in telecommunication technologies can be seen to inflict rapid changes on different disciplines of study which in turn can be stated to cast an endless number of repercussions on the proceedings of daily life. With out doubt, one of these disciplines is public relations. Acting to the objective to deliver messages to a larger number of audience segments in a fast and short span of time, while trying to foster a two-way communication model through social media, marked a breakthrough on public relations practices in the 21 st century. In the face of doday's fierce competition, companies as well as institutions strive hard to fulfill the needs and expectations of their publics. As the most valuable and hard to be earned asset is constituted of intangible assets, it has become fundamental for brand names to earn the trust and support of their stakeholders. With this regard, brands whether private or corporate ought to deliver sensitive, responsible, useful and effective communication to their public groups. This thesis presents a content analysis of the top 5 brand known to use Twitter most effectively and provides a close look at how these brands use Twitter as medium to communicate with their target groups and interact with followers in 7 different categories.