İşletmelerde hilelerin önlenmesinde vergi denetiminin önemi
- Tez No: 481720
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TÜREDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Devlet için en önemli gelir kaynağı olan vergi, işletmeler için maliyet niteliği taşımaktadır. Bu bağlamda işletmeler düşük beyanda bulanabilmek için çeşitli hilelere başvurabilmektedirler. Bu durum gerçekte elde edilen ancak mükellefler tarafından beyannamelerinde gösterilmeyen gelirleri ortaya çıkarmaktadır. Bir taraftan devlet, vergi denetimi ile işletmeler tarafından gerçekleştirilen hileler ile mücadele ederken, diğer taraftan bizzat işletmeler, bilgi ve kontrol dâhinde olmayan çalışanlar tarafından yapılan hileler ile mücadele etmektedirler. Dolayısıyla hem işletmeler için, hem de devlet için hilelerin önlenmesi büyük önem taşımaktadır. Hilelerin önlenmesi öncelikle var olan hilelerin tespit edilmesi ile mümkündür. Günümüzde hilelerin tespit edilebilmesi için çok çeşitli bilgisayar destekli program ve yazılımlar mevcuttur. Ancak işletme çalışanlarından ziyade işletme yönetimi gibi muhasebe tahminleri yapmaya yetkin kişiler tarafından profesyonelce yapılan hilelerin günümüzde çeşitli sebeplerle etkin bir şekilde gerçekleştirilemeyen vergi denetimi ile önlenmesi ve tespit edilmesi mümkün olamamaktadır.
Özet (Çeviri)
Tax, which is the most important income source for the state, has the feature of being a cost for the businesses. In this context, businesses may resort to certain types of frauds, in order to do their tax declarations at lower levels. This situation leads to incomes that are actually gained while they are not declared by the taxpayers. On the one hand, while the state struggles with frauds carried out by businesses by carrying out tax audits, on the other side, the businesses struggle with the frauds that are made by their employees, made out of their knowledge and control. Therefore, it is very important for both businesses and the government to prevent the frauds. Prevention of frauds is only possible by detecting the current frauds. Today, there are a variety of computer aided programs and software for the detection of the frauds. However, it is not possible to prevent and detect the frauds that are professionally carried out by the employees such as the business managers, who are competent to perform accounting estimates, by applying tax audits that cannot be effectively performed because of various reasons today.