Major depresyonlu olgularda fluvoksaminin uyku üzerine etkisi
The Effects of fluvoxamine on sleep patterns of major depressive patients
  1. Tez No: 48177
  2. Yazar: LEVENT ATİK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERDAL IŞIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
55 ÖZET : Gazi Üniversitesi Psikiyatri Kliniğimize major depresyon ön tanısıyla yatan on olguda fluvoksamin tedavisinin uyku örüntüsü üzerine olan etkilerinin saptanması amaçlanmıştır. Olguların psikiyatrik değerlendirilmeleri üç ayrı doktor tarafından yapılmış ve DSM-III-R tanı kriterlerine göre major depresif epizod tanısı alan olgular seçilmiştir. Nörolojik ve îç Hastalıkları açısından ikincil organik bozukluk bulunmamasına dikkat edilmiştir. Çalışmanın başlangıcında, olgulara bilgi verilmiş ve çalışmaya katılmaları için onayları alınmıştır. Klinik değerlendirmeler içerisinde tedavi öncesi, tedavinin yedinci, ondördüncü ve yirmisekizinci günlerinde Hamilton Depresyon ölçeği uygulanmıştır. Fluvoksamin tedavisine 100 mg/gün dozunda başlanarak, üçüncü gün 150 mg/gün ve yedinci gün 200 mg/gün dozuna çıkılmıştır. Tedavi öncesi, tedavinin yedinci ve yirmisekizinci geceleri uyku EEG kayıtları alınmıştır. Elde edilen bulgular, karşılaştırmalı olarak değerlendirildiğinde; tedavi öncesi döneme oranla, uyku etkinliğinde azalma, uyanıklık sıklığı ve süresinde artma, uyku latenslerinde kısalma, REM latenslerinde uzama, REM süre ve yüzdelerinde azalma, ikinci dönem süre ve yüzdelerinde azalma, üçüncü ve dördüncü dönem süre ve yüzdelerinde artma saptanmıştır. Fluvoksaminin antidepresan etkinliği oldukça yeterli bulunmuş, ancak uyku etkinliğinde azalma ve gece sık uyanmalara yol açması açısından tedavi süresince olguların yeterince uyku uyuyamadıkları yakmmalarıyla karşılaşılmıştır. Özgül serotonin geri alım engelleyici etkisi bulunan, fluvoksaminin uyku örüntüsüne etkileri literatür bilgileri ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
56 SUMMARY : The effects of fluvoxamine are on sleep patterns hospitalized by Psychiatry Department of Gazi University Medical School, were examined. The patients, diagnosed as Major depressive episode according to the DSM-III-R were selected for our study and their psychiatric examinations were made by three different doctors. In our study; patients with manifest neurological and internal pathology were excluded. Besides other clinical examination and tests we used Hamilton Depression Rating Scale at the begining of study. This scale has been repeated on the seventh and twenty-eighth day of medication. Patients were randomized to a four week treatment starting with the dose of 100 mg/ day continuing 150 mg/ day on the third day and 200 mg/ day on the seventh day. The sleep patterns of the patients were recorded by EEG before the medication and on the seventh day and twenthy-eighth day of the medication. Comparing, the three EEG reports for each patient, shorter sleep latency, longer REM latency, less REM percentage, more frequent wakefulness, higher delta sleep percentage and a decreased sleep efficiency, were seen. These results were discussed comparing with the previous studies.