Fehmu'l-Kur'an ve tefsirihi inde'l-üstaz ed-doktor Mahmud Es'ad Coşan
The Quran and tafseer concept of professor doctor Mahmud Es'ad Cosan
  1. Tez No: 481791
  2. Yazar: MEHMED ZAHİD TIĞLIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKADER ALHOUSEIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Mahmud Es'ad Coşan, son dönemin önemli ilim adamı ve mütefekkirlerindendir. İslami ilimlerin pek çok alanında yüzlerce dersler yapmış, vefatından önce Tefsir derslerine başlamıştır. Fatiha Suresi ve Bakara Suresinden 223. Ayete kadar tefsir dersleri devam etmiş, mübhem bir kaza neticesinde vefatı üzerine tefsir dersleri tamamlanamamıştır. Biz bu çalışmamızda gerek vefatından önce yaptığı son tefsir derslerinden gerek daha önce muhtelif ayet tefsirlerinden yola çıkarak onun Kur'an ve Tefsire dair görüşlerini incelemeye, tefsir metodunu tespit etmeye gayret ettik. Özellikle son zamanlarda dinlerarası diyalog, sünneti inkar gibi İslam aleyhine yapılmak istenen faaliyetlere onun Kur'an üzerinden cevaplar vererek karşı çıkması gibi güncel olaylara çözüm sunan hususları irdeledik. Tezimiz üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde hayatına yer verdik. Birinci bölümde, Kur'an anlayışını, ikinci bölümde ise Tefsir anlayışını ele aldık.
Özet (Çeviri)
Mahmud Es'ad Cosan is one of the most prominent scholars and thinkers of the recent epoch. He has carried out hundreds of lectures in many areas of Islamic sciences and had begun giving Tafseer lectures a while before his death. These Tafseer lessons encompass the Ayah's from Surat al-Fatiha up until the 223rd Ayah of Surah al-Bakara, ending here, as a tragic accident had resulted in his death. I have utilised and examined these lectures, as well as his previous lectures in this study of other verses, in order to effectively analyse Cosan's method of interpreting the Qur'an and Tafseer. This very method has been used throughout this thesis to provide solutions for current issues such as; religious dialogue, sunnah denial, and opposition to Islam, by giving answers through the Qur'an. This thesis consists three main sections. The introduction section relays specific highlights of Cosan's life and his scholarly personality, whilst the first section discusses his interpretation of the Qur'an and the second section elaborates on his understanding of Tafseer.