الفصل والوصل في سورة ص دراسة بالغية-داللية (El-faslu ve'l-vasl fî sûreti sâd dirâse belâğiyye-delâliyye)
Sâd sûresin'de fasıl ve vasıl
  1. Tez No: 481792
  2. Yazar: FETİ ULUGÖL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SOUMİA HAJ NAYEF
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Kastedilen manayı doğru ifade edip sözü anlaşılmama ya da yanlış anlaşılma gibi olumsuz durumlardan korumak için cümleyi oluşturan öğeleri doğru seçip her birini yerli yerinde kullanmak son derece önem arz etmektedir. Bu önemine binaen konuşan ya da yazan her kişinin önemle üzerinde durup bilmesi gereken konulardan biri de fasıl ve vasıl konusudur. Çünkü sözü meydana getiren unsurlar arasında fasıl ya da vasıl yapma hususunda yapılan her yanlış, manayı kastedilen mecrasından çıkarıp muhatabın yanlış anlamasına sebep olur. Bu sebeple Me'ânî bilginleri fasıl ve vasıl yapılması gereken yerlerin tespiti hususunda çok büyük çabalar harcamışlardır. Bu çalışmada, konunun cümlelere hasredilmeyip müfredâta da teşmil edilmesinin imkânı, aynı şekilde vâv harfiyle yapılan atfa indirgenmeyip diğer atıf harflerini de kapsamasının imkânı ve dil bilginlerinin konuya bu denli ehemmiyet göstermelerinin sebepleri gibi konuyla ilgili önemli meselelerden bazıları ele alınmıştır. Yapılan bu çalışma iki bölüme ayrılmış olup, birinci bölümde konunun tanımı, sınırının tespiti, problemlerin tespit ve analizi, fasıl ve vasıl yapılması gereken yerlerin izahı gibi teorik meseleler ele alınmıştır. İkinci bölümde ise birinci bölümde elde edilen bilgilerin, beşerin bir benzerini getirmekten aciz kaldığı Kur'ân-ı Kerîm gibi lafzen ve manen mucize olan bir kelam üzerinde uygulaması yapılmıştır. Çalışma esnasında Arap Dili bilginlerinin kaleme almış oldukları klasik kaynaklar taranmış, elde edilen veriler okunup tahlil edilmiş, muasır çalışmalardan da yararlanılarak karşılaştırmalı olarak bir değerlendirme yapılmış ve konu bir sonuca bağlanmıştır. Buna göre; fasıl ve vasıl konusunun sadece cümlelere hasredilmeyip müfredâtı da kapsadığı ve yeterli gerekçeler sebebiyle vâv harfi dışındaki diğer atıf harflerinin de bu konu kapsamında değerlendirilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Correctly expressing the meaning you want to relay, choosing the elements of the sentence correctly and using them in appropriate places to prevent the misunderstanding or lack of understanding of the meaning is very important. Therefore, one of the important topics that everyone who speaks or writes has to know and appreciate their importance is the topic of“fasl and wasl”. Because every mistake that is done about applying fasl and wasl amongst the elements of the sentence takes the meaning away from whatever was intended to be meant and causes a misunderstanding for an audience. In this study, some very basic issues about the topic are explained. For example; the possibility of spreading the topic to the words instead of keeping it in the sentence only; similarly, the possibility of including all the other atf letters instead of waw and the reasons why linguists put this much importance on this topic etc. This study has two main parts. In the first part the theoretical issues like; the definition of the topic, identification of the limits, identification and the analysis of the problems and the identification of the places that fasl and wasl are needed to be applied are explained. In the second part, the information that is gathered in the first part is applied to Quran which is the book that the humanity lacks the ability to imitate something similar to it and the book that is a miracle both with its word and the meaning. During the study; the classical resources that the Arabic linguists have written are researched, the information that is gathered is read and analysed, a comparative analysis with the other contemporary studies is done and a result is reached. According to that, the conclusions that the topic of fasl and wasl is not only related to the sentences but it includes the parts of the sentences as well; and considering the evidences provided, the reference letters other than waw are needed to be considered in the scope of this topic; are drawn.