Bir Antianjiogenik Faktör Olan İnterleukin-12'nin Umbilikal Kord'dan Elde Edilen Endotel Hücreleri Üzerine Etkileri
Bir Antianjiogenik Faktör Olan İnterleukin-12'nin Umbilikal Kord'dan Elde Edilen Endotel Hücreleri Üzerine Etkileri
  1. Tez No: 481846
  2. Yazar: MEHTAP NİSARİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN ÜLGER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Anjiogenez büyük ölçüde anjiogenik ve antianjiogenik faktörler arasındaki dengeye bağlıdır. Daha önce yapılan çalışmalar Interleukin-12'nin (IL-12) antianjiogenik etki göstererek damar gelişimini engellediğini bildirmektedir. Bu çalışmanın amacı, çeşitli dozlardaki IL-12'nin umbilikal kord (göbek bağı) toplardamarından elde edilen endotel hücreleri üzerindeki etkilerini in vitro şartlarda araştırmaktır. Erciyes Üniversitesi hastanesinde sezeryanla yapılan doğumlardan alınan göbek bağı toplardamarı PBS ile yıkandıktan sonra içine yaklaşık 10 mg/ml kollajenaz verildi ve 10 dakika 37ºC de inkübatörde bekletildi. Damar içerisindeki hücre ve kollajenaz karışımı tüp içine alındıktan ve 30 ml besi yeri ilave edildikten sonra 1000 rpm'de 10 dakika santrifüj edildi. Üstteki supernatant atıldı ve tüpün dip kısmında biriken hücreler üzerine 2 ml besi yeri ilave edilerek karıştırıldı ve 25 cm'lik flasklara ekildi. Ekilen hücreler konfluense ulaşınca pasajlama yapıldı. Yeterince hücre elde edildikten sonra Thoma lamında sayılan hücreler gruplara ayrıldı. Her bir gruba (n=16) ait kültür ortamına sırasıyla 0,1-0,5-1,0-5,0 ve 10 ng/ml IL-12 ilave edildi. 48 saat sonra gruplardaki hücreler Thoma lamı ile sayılarak IL-12'nin etkileri tespit edildi. Sayım sonucunda kontrol grubunda ortalama hücre sayısı 79.00x105 (±25,79) iken deney grubunda sırasıyla 36x105 (±11,44), 15x105 (±6,12), 13x105 (±4,94), 13x105 (±4,67), 12x105 (±5,33) idi.
Özet (Çeviri)
Angiogenesis depended on balance between angiogenic and antiangiogenic factors. Previous studies reported that Interleukin-12 (IL-12) has antiangiogenic effect on vessel development. The aim of this study was to investigate the in vitro effects of the different doses of IL-12 on in vitro endothelial cell proliferation. Human umbilical cord obtained at Caesarean sections from Erciyes University hospital. After washing PBS, the cord vein lumen was filled with PBS containing 10 mg/ml collagenase and incubated 10 minute at 37°C. The contents of the vein were gently flushed out with an equal volume of 30 ml medium collected in a conical centrifuge tube then centrifugated at 1000 rpm for 10 minute yielded a small white pellet which was resuspended in culture medium. The cells were plated in 2 ml of medium at T-25 plastic flasks. The endothelial cells were passaged when confluent density was approached. After obtaining enough cells, the cells were counted by Thoma slide. Then cells were divided into control and five experimental groups. 0,1-0,5-1,0-5,0 and 10,0 ng/ml IL-12 were added to medium of each experimental group (n=16). After 48 hours culture period, the effects of IL-12 were determined by cell counting. While the mean cell number of control group was 79.00x105(±25.79), experiment groups were 36x105(±11.44), 15x105(±6.12), 13x105(±4.94), 13x105 (±4.67) and 12x105(±5.33) respectively. There was a reduction on cell number in experimental groups when compared to the control.