Kilis İli Araneae (Arachnıda) takımı üzerine faunistik bir araştırma
A faunisti̇c research upon the order Araneae of the province Kilis
  1. Tez No: 481854
  2. Yazar: ERMAN TEZCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, 2012-2015 yılları arasında Kilis ilinde 16 lokaliteden toplanan 132 ergin örneğin, 21 familya, 39 cins ve 44 türe ait olduğu tespit edilmiştir. Bu türleden Zelotes balcanicus (Deltshev, 2006) ve Prochora lycosiformis (O. P.-Cambridge, 1872) ülkemiz için yeni kayıttır. Tespit edilen türlerin morfolojik özellikleri kısaca verilmiş, örneklere ait diagnostik karakterlerin fotoğrafları çekilerek ekler bölümünde sunulmuştur, Her türün dağılımı Türkiye ve Dünyada olmak üzere iki kategoride ele alınmıştır. Her türe ait ergin örneklerin literatürlerde ki fenolojleri ile çalışma ile belirlenen fenolojileri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a total of 132 adult specimens collected from 16 localities in Kilis province between the years 2012 and 2015 were determined to belong to 44 species, 39 genera and 21 families. Of 44 species, two, namely Zelotes balcanicus (Deltshev, 2006) and Prochora lycosiformis (O. P.-Cambridge, 1872), are new to Turkish spider fauna. Morphological featurres of species identified in this study have been presented and pictures of diagnostic characters of each species are given in the appendix. The distribution of the taxa in the species level has been tackled in two categories in Turkey and in the world. Phenology of each taxon and mature specimens belonging to each species determined have been given as well.