İki uçlu duygudurum bozukluğunda valproat ile koruma tedavisinde yanıtın ve ön belirleyicilerinin araştırılması
Predictors and rate of response for valproate prophylaxis in bipolar mood disorder
- Tez No: 48186
- Danışmanlar: PROF.DR. OLCAY YAZICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
78 ÖZET Bu çalışmada, ikiuçlu duygudurum bozukluğunda valproat ile yapılan koruma tedavisine yanıtı etkileyen faktörler araştırıldı. Araştırmaya DSM-TV tanı ölçütlerine göre ikiuçlu duygudurum bozukluğu tanısı konan 26 hasta alındı. Valproat tedavisine verdikleri yanıt açısından iyi, orta ve kötü yanıt olmak üzere 3 gruba ayrılan hastalar sosyodemografik, hastalık gidiş boyutu, klinik belirti ve özellikler, kişilik özelliklerine ait çeşitli değişkenler açısından karşılaştırıldılar. Hasta görüşmelerinde kullanılan yarıyapılandınlmış görüşme formu, hastaların kendilerinin doldurduğu Eysenck Kişilik Envanteri ve SCID-II Kişilik Bozuklukları testinden elde edilen veriler, ki-kare ve Student's t-testi kullanılarak değerlendirildi. Değerlendirmeler sonucunda; İyi yanıt ile ilişkili bulunan değişkenler: Bireyin geçmişinde siklotimik bir sürecin varlığı, geçmiş tedaviler sırasında serum lityum düzeyinin ortalama 0.8 mEq/lt üzerinde tutulması ve bunun en az 5 yıl devam etmesi, kişilik bozukluğu, özellikle obsesif-kompulsif kişilik bozukluğu komorbiditesi, Eysenck Kişilik Envanteri nevrotiklik puanlarının yüksek olmasıdır. Kötü yanıt ile ilişkili bulunan değişkenler: Bireyin geçmişinde distimik bir sürecin varlığı, depresif ataklarında atipik özelliklerin bulunmasıdır. Alman sonuçlar literatür eşliğinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
79 SUMMARY In this study, the factors that can affect the response to prophylactic valproate treatment in bipolar mood disorders have been evaluated. 26 patients, who were diagnosed as having bipolar mood disorder according to the DSM-TV criteria, were included in the study. After they were divided into three groups as showing good, moderate and bad response to valproate treatment, the groups were compared by their sociodemographic, prognostic, clinical, and personality features. The data derived from semistructured interview forms, Eysenck Personality Inventory results and findings of the SCID-II Personality Disorders Test have been evaluated using chi-square and Student's t-test. The variables that are found to be related to good response: Presence of a cyclothymic period in the patient's past, mean lithium serum levels above 0.8 mEq/1 during the past treatments and maintenance of this level for at least 5 years, comorbidity of a personality disorder, especially obsessive-compulsive personality disorder, and high scores on the neuroticism subgroup of the Eysenck Personality Inventory. The variables that are found to be related to bad response: Presence of a dysthymic period in the patient's past, atypical features in the depressive episodes. The results have been discussed reviewing the present literature.