Beyond holocene: The question of peak oil in eco-fiction
Holocene ötesinde: Eko-kurgudaki yağın zirvedeki soru
  1. Tez No: 481865
  2. Yazar: MOFEED BAHJAT SABRI SABRI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TİMUÇİN BUĞRA EDMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Son yirmi yılda , petrol tüketinmesiyle ilgili konularda ve dunyanın karşı karşıya bulunduğu zorlukların ortasında çevre dengesinin korunmasına önem vermeye başladı. genel olarark doğa ve bilim edebiyatı insan hayatına iyi kavrayış sağlamak amaciyle birbirleriyle etkileşim kurar ve işte soru şu. çevre edebiyatinin kültürel katkıları bu yönden rolü olup olmadiğini sorusu gelir . bu konuda bir çok aydın ve çevresel edebiyatının eleştirmenleri jeolojik ve çevre bilimler için daha geniş önem vermek çağırmaya başladılar , ve derlerki : çevresel edebiyatı insan ve doğanın daha geniş bir şekilde anlamak için çok bilimsel alanları konu olarak alır . ek olarak yaşama ve dünya düzeyında bir kültürel alan önemli iklim değişikleri tuttu konuların , kırlılığın sürekliliği ile çevresel edebi eserler almaya başlamiştir .topluluk üzerinde getirilen bu zorluklara tepki olarak , çevre sorunlarını ve petrol ile ilişkilerini anlamak için farklı yansıtan edebi romanlar üzererinde ışık tutmak önemlidir. yazar Michael Crichton State of Fear ve yazar Alex Scarrow Last Light roman kitapları hale çelişkili çevresel görüş ve eğilimli uyandırmasına rağmen bu edebi eserler üzerine ışık tutmak gerektiğini düşünüyurum , dünya bölen bir çok fenomen anlamak için jeoljik bilimler ne kadar önemli olduğunu anlatmaya çalıştılar. b
Özet (Çeviri)
During the latest decades, significant issues that are correlated with maintaining the environmental balance and the depletion of oil reserve started to gain wide popularity amid serious challenges the world is facing today. Commonly, the nature-writings and sciences are interacting with each other in imaging, picturing out and forming the humans' life. The first question that comes to mind is what about the contribution of literature as an active role in stirring up the cultural imagination? In a point of fact, many Eco-critics and scholars started to call for a deeper invest in geological and ecological disciplines, noting that Eco-criticism is regarded as the interdisciplinary field that calls for a deeper understanding of both humans and the nonhuman's world. Accordingly, Eco-fiction works have come to evaluate the sustainable means of life, by referring to cases strained the dominant culture like the impacts of the world-wide immoderation of climate, pollution and the depletion of oil. In response to the challenges that contemporary societies pose to literature, it is important to shed light on novels that demonstrate different approaches in quest to see how the Eco-centric topics are represented and what is the relevance of oil implication? Considering the fact that Michael Crichton's State of Fear still fuels contradicted Eco-centric views and attitudes, however, focusing on the debated work aforesaid in addition to Alex Scarrow's Last light is an attempt to show that as an acknowledged approach, Geoscience in literature is better suited to arouse common sense on many phenomena articulated with the surrounding world. It can be argued that, by adopting this understanding, the two novels are able to hold on to the traditional literary concepts; thereby, constructs the route by which the development of Eco-fiction is likely to take.