Türkiyedeki mevzuat açısından engelli hakları
Disability rights for Turkey's legislation
  1. Tez No: 481867
  2. Yazar: HÜLYA ÇUBUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYYUP GÜNAY İSBİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Engellilik tarih boyunca insanoğlunun anlamaya, tanımlamaya ve ortadan kaldırmaya çalıştığı bir olgu olmuştur. Engellilerin yasadığı zorluklar ilk önce bir sağlık sorunu olarak algılanmıştır. Ancak daha sonra zorlukların nedeni olarak toplum görülmeye başlanmıştır. Engellilerin öncelikli sorunları erişim, istihdam ve ayrımcılık olmaktadır. Devletler bu sorunları çözmek için çeşitli hukuki düzenlemeler yapmaktadırlar. Özellikle engelli ayrımcılığına karsı ciddi önlemler alınmıştır. Engellilerin hakları her zaman korunmalıdır. Zira sonuç olarak insanlar ya engellidir ya da bir gün muhakkak engelli olacaklardır. Çalışmamızın birinci bölümünde engelli kavramı, engelli türleri ve engelli durumunu açıklayan görüşler açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde ise, engelliler ile ilgili yasal çerçeve ve ilkelerden bahsedilmektedir. Son bölümde ise, Türkiye ve Yabancı ülkelerin engelliler ile ilgili mevzuat ve uygulamaları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Disability to understand mankind throughout history, there has never been a case of trying to identify and eliminate. The difficulties of the disabled was perceived as a health problem first. But then the difficulties have begun to be seen as the cause of society. The priorityissues of disabled people access to employment and discrimination. Various states are making legal arrangements to solve these problems. Especially with disabilities, serious measures were taken against discrimination. Always the rights of the disabled must be protected. Since as a result, peoplewill be either disabled or a day is certainly impaired. In the firstpart of ourstudy, the concept of disability, types of disabilities and disabilities describes the state of opinions are discussed. In the second part, disability-related legal framework and the principles mentions. In the last section, in Turkey and in foreign countries, disability-related legislation and practices were