Impact of tv advertising on children's food choices
Tv reklamlarının çocukların yiyecek tercihleri üzerine etkisi
  1. Tez No: 481879
  2. Yazar: AYDA SABAGHZADEH TOUSI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELHA ALTINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma, TV reklamlarının, çocukların yemek seçimlerindeki etkilerine odaklanmaktadır. Bu çalışma, televizyon reklamları, çocukların televizyon seyrederken gıda tüketimi ve televizyonda gördükleri ürünleri satın alma isteklerinin araştırılması üzerine yapılmıştır Her gün, doğrudan ya da dolaylı yollardan, insanların yaşamını etkileyen yeni pazarlama yolları ortaya çıkmaktadır. Tüm gıda şirketleri çeşitli propaganda yollarını kullanarak satışlarını arttırmaya çalışmakta ve gıda reklamlarında en savunmasız kitleyi, çocukları hedef almaktadır. Bu yüzden başlarını ne tarafa çevirseler farklı bir gıda reklamı ile karşılaşıyorlar. Şirketler çocukları ürünün gerekli olduğuna inandırmaya ve çeşitli pazarlama teknikleri kullanarak ürünlerini satın aldırmaya zorlamaktalar. Teknoloji, pazarlama ve reklam panoları modern toplumları oldukça fazla etkilemektedir. Ancak; aile değerleri ve bölgenin kültürü beslenme programı üzerine önemli rol oynamaktadır. Bu çalışma sırasında çocukların beslenme alışkanlıkları, yemek yerken televizyon izlemesi sırasındaki davranışları ve süpermarketlerdeki talepleri incelenecektir. Bu amaçla, anket hazırlanmış ve 120 öğrenciye verilmiştir. Anketlerin hedef kitlesi 8 ile 11 yaşları arasında ilkokul öğrencilerinin cevapları incelenecektir. Bu anketin yapılması için İstanbul – Avcılar'da buluna DOĞA Koleji seçilmiştir. Bu çalışma, televizyon aracılığıyla yapılan gıda reklamlarının, hedef grup olarak seçilen çocuklar üzerindeki etkisini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. TV reklamlarının çocukların, yiyecek tüketimi ve satın alma tercihleri üzerindeki etkisinin önem derecesi, T istatistiği kullanılarak ölçülecektir. Hipotezin analizinde SPSS istatistiği kullanılmaktadır. Bulgulardaki, değerlendirme ve soru formu üzerinden istatistiksel veriler üzerinde kurulan parçalarda sonuç yorumlar vardır.
Özet (Çeviri)
This research emphasis on impact of TV advertising on children's food choices. This study was conducted in order to study television advertisements and children's food consumption while watching television and their desire to purchase goods that they see on television advertisements. Different methods of advertising were entering human's life, which excite peoples living format directly and indirectly every day. Whole of food companies are trying to increase their sales therefore use a different format of propagation and food advertisings which children are the most vulnerable target. So they are bombarded by advertising for different kinds of food everywhere they turn. Companies are trying to convince children that they product is needed and trying to force children to purchase their products by using different techniques of advertising Technology, advertising, billboards has influenced in living condition so modern societies were impressed so much. However, family values and region cultural can play a big role in a daily eating program. During this study children's food regimes and focus on their eating behavior while watching television and their shopping requests while shopping in the supermarket will be examine. For this reason questionnaire was prepared and focused on Food Advertisement, TV Advertisement, School Advertisement , Musical Advertisement, Children's Consumption Attitudes and analysis children's opinions who are aging from 8 to 11 years old from primary school. DOGA collage in Avcilar – Istanbul was chosen for doing this survey This study is proposed to discover the effect of TV food advertising on children as a target group. This survey will make use of statistical techniques Hypothesis were conveyed to show the significance and factor analysis used. Also SPSS statistical tool used for analyzing hypothesis. There are findings, interpretations concluding parts which were established on the Evaluation and statistical data's from the questionnaire.