The acceptance of mobile travel applications: A research with the integration of technology acceptance model
Mobil seyahat uygulamalarının kullanımı: Teknoloji kabul modeli ile araştırma
  1. Tez No: 481898
  2. Yazar: MOHAMMED IRAQI HOUSSAINI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURÇİN KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
(Mobil Seyahat Uygulamalarının Kabul Edilirliği: Teknoloji Kabul Modelinin Entegrasyonu üzerine bir Araştırma) isimli bu çalışma, turizm alanında mobil kullanıcı davranışlarıyla ticaretin gelişimini ele almaktadır. Kullanıcıların yaşam tarzları sadece tüketim açısından değil, ayrıca davranış ve alışkanlıklar açısından da değişmektedir. Bu durum fiziksel yer değişimleri, farklı teknolojilerin kullanımı ile zaman çizelgesini optimize etmekle kalmayıp; fiziksel ve sanal açıdan durağan süreçleri de araştırmaktadır. Bu örnekler araştırmacılar ve pazarlama uygulayıcılarının karşılaştığı tüketici davranışlarındaki değişimleri vurgulayabilmek amacıyla mobilite kabiliyetinin önemini göstermektedir. Akıllı telefonlar tarafından sunulan uygulamalar genel bilinen paradigmaların temsilcileridir. Bunlar (neredeyse) her zaman ve her yerde sanal bir etkileşime izin vermekte ve kullanıcıların fiziksel davranışları üzerinde etki sağlayabilmektedir. Turist ziyareti sürecinde akıllı telefon kullanımı sayesinde, turistin fiziksel ortamdaki davranışlarının üzerinde bu etkiler sağlanabilir. Bu gerçeği göze alarak kullanıcıların fiziksel ve sanal davranışları arasında bir bağlantı olduğu çıkarımında bulunulabilir. Çalışmada e-ticaretin turizm üzerindeki etkileri ve mobil uygulamaların etkilerinin açıklanmasının ardından mobil kullanımların gerekçe ve sonuçları incelenecektir. Mobil servislerin kullanımı ile ilgili mevcut çalışmalar halen az sayıda olup; ayrıca bazı kısıtlara sahiptirler. Bu araştırma ağırlıklı olarak teknoloji kabul modeli ve türevleri üzerine kurulmuştur. Araştırmacı varsayımsal ilişkileri belirlemek amacıyla anket ile veri toplamış, analizleri SPSS ve Stata ile gerçekleştirmiştir. Sonuçların yorumlanmasında bağımlı tanımsal analitik yaklaşımı uyarlayarak, her değişkenin bir diğeri üzerindeki etkisi gösterilmek suretiyle, ilişkilerin sonuçları ve kullanıcı davranışları üzerindeki etkisinin analiz edilmesi ile güvenilirliğin algılanması aracılığıyla mobil servislerin kullanım kolaylığının anlaşılmasına çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study named (The Acceptance of Mobile Travel Applications: A research with the integration of Technology Acceptance Model) deals with the evolution of commerce with behaviors of mobile consumers in tourism. The lifestyle of consumers leads to changes not only in terms of the consumption but also in terms of behavior and habit. It optimizes timetable by combining physical displacements and the use of different technologies, but also seeks moments of immobilize both physical and virtual. These examples illustrate the value of mobility to address the evolutions of consumer behavior to which researchers and marketing practitioners are now confronted. The applications offered by Smartphone's are representative of the ubiquitous paradigm. They allow to interact virtually (almost) everywhere and all the time and can influence the physical behavior of the consumer. The use of the Smartphone during the tourist's stay can be on those influences in the physical spatial behavior of the tourist. Considering that fact, there are relationships between physical and virtual behavior of the consumer. After identifying different uses of e-commerce in tourism and the impact of the mobile application, this study will examine the causes and consequences of mobile uses. Current work on the use of mobile services is still rare and has several limitations. This research is mainly based on the technology acceptance model and its derivatives. The researcher adapted a descriptive analytical approach which depends on data collection, analysis using SPSS, Stata and interpretation of the results to determine the hypothesized relationships, to show the influences of each variables to another, starting with the perceiving of ease of use the mobile services to perceiving trustworthiness, by the analysis the result of the relations, and how can affect the costumer behavior.