Love and War from (Both arms and the man) and Majör Barbara
Aşk ve Savaş (İki kol ve insan) ve Büyük Barbara'da
  1. Tez No: 481902
  2. Yazar: SAHDULLA RAMADHAN AZIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TİMUÇİN BUĞRA EDMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
İrlandalı komik oyun yazarı, edebi eleştirmen ve bir Fabian sosyalist düşünür olan George Bernard Shaw (1856-1950), genel olarak modern İngilizce düşüncesinde ve İngiliz dramasında özelliklerde belirgin bir konuma sahiptir. Bunun nedeni, oyunlarındaki geleneksel konularda ya da fikirlerde alışılmadık muamelelerinden kaynaklanmaktadır. Shaw, ömrü boyunca topluluğunda yaygın olan toplumsal hastalıkları şiddetle eleştiren tüm komediler olmak üzere altmış üç oyun yazdı. Shaw'un oyunları fikirlerin dramalarıdır. Ahlak, refah , yoksulluk, toplum ve sınıf, ikiyüzlülük, iktidar, din, kahramanlık, şiddet, savaş ve sevgi gibi oyunlarında bir çok temayı ele alıyor. Bu araştırma, iki iyi bilinen“Silahlar ve Adam”(1894) ve Binbaşı Barbara (1905) adlı iki aşk ve savaş temasını analiz etmektedir. Çalışmada, sevginin ve savaşın karmaşık anlamları, yazarın geleneksel sevgi ve savaş kavramları konvansiyonel olmayan bakış açısına özel odaklanılarak ele alınacaktır. Araştırmanın amacı, Bernard Shaw'ın Silahları ve Adam ile Binbaşı Barbara'daki aşk ve savaş karışımını doğrulamaktır. Araştırmanın araştırmacısı tarafından seçilen yaklaşım, kültürel materyalizm olacaktır; genel olarak yeni tarihselcilik olarak bilinir. Bu yaklaşım, Shaw'ın yaşamı boyunca yaşanan sosyal, politik ve kültürel olaylara ve bu olayların incelenen dramatik eserlerde nasıl yansıtıldığına ve ele alındığına odaklanacaktır.
Özet (Çeviri)
George Bernard Shaw (1856-1950), the Irish comic playwright, literary critic, and a Fabian socialist thinker occupies a prominent position in the history of modern English thought in general and English drama in specifics. This is mainly due to his unconventional treatment of the conventional topics or ideas in his plays. Shaw wrote sixty-three plays which are all comedies that criticize wittily the social diseases prevalent in his society during his lifetime. Shaw's plays are dramas of ideas. He deals with many themes in his plays such as morality, wealth/poverty, society and class, hypocrisy, power, religion, heroism, violence, war and love. This research analyzes two themes of love and war in his two well-known plays Arms and the Man (1894) and Major Barbara (1905). In the study, the complex meanings of love and war will be tackled with special focus on the unconventional outlook of the writer about the traditional concepts of love and war. The aim of the study is to confirm the intermingle of love and war in Bernard Shaw's Arms and the Man as well as Major Barbara. The approach chosen by the researcher of the study will be cultural materialism, as it is broadly known as new historicism. This approach will focus on the social, political, and cultural events that happened during the period of Shaw's lifetime and how those events are reflected and have been dealt with in the mentioned dramatic works under study.