Psychology of women after World War I in City of Flickering Light by Juliette Fay and Jazz by Toni Morrison
Juliette Fay'in City of Flickering Light ve Toni Morrison'in Jazz romanlarında I. Dünya Savaşı'ndan sonra kadınların psikolojisindeki değişim
  1. Tez No: 825124
  2. Yazar: FARAH AMER JABBAR AL SAMMARRAIE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ALTINDİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
1920'ler kadınların rolü, psikolojisi, karakteri ve yaşamında değişen bir yıldı. Juliette Fay'in Titreyen ışık Şehri ve Toni Morisson' in Jazz 'i, kadınların hırsı, sevgisi ve etkili rolü ve kadınların haklarına sahip olmaktan ve on yıllardır onları sınırlayan ve görmezden gelen eski sosyal normlarla savaşmaktan nasıl acı çektikleri hakkında romanlardır. Birinci dünya savaşından sonra; kadınların rolleri savaş öncesine göre farklılaşmakta, kadınlar da erkeklerin rolünü üstlenmeye başlamaktadır. Savaştan önce kadınlar ev işlerinden ve aileden sorumluydu, ancak savaştan sonra dışarıda çalışmaya ve mali durumlarını da bağımsız hale getirmeye başladılar. Yeteneklerine inanmaya başlarlar ve kendilerini daha güçlü ve daha başarılı kılan hayatın gerçek mücadelesini keşfederler. Tüm bu değişiklikler 1920'lerde kadınlarda psikolojik değişime yol açtı. Kadınlar çalışmaya başlar, cinsel dengeleyicileri sorar ve eski toplumsal yapıyı reddeder. 1920'lerde kadınlar neşe, mutluluk ve toplumda gerçek bir role sahip olmaya çalışıyorlardı. Erkekler savaşa gittiğinde kadınlar erkeklerin üstlendiği rollerini, hayatlarını, karakterlerini, psikolojilerini ve hatta zihniyetlerini değiştiren birçok görev ve rolü üstlendi. Kadınlar askerlik, sanayi, ve tarım gibi farklı alanlarda çalışmaya başladırlar ve bu alanlarda büyük ilerlemeler kaydetek ve kadın görünümü arasındaki çatışma başlar. Bu çatışma sadece evde değil, sahada ve toplumda da yaşandı. Savaştan sonra kadınlardan evde kalıp kocalarına ve çocuklarına bakmaları ve işlerini bırakmaları istendi. Kadınlar reddetti ve işlerine devam etme yeteneklerine dayanıyor. Kadın rolündeki ve psikolojisindeki bu değişim, günümüze kadar toplumda büyük bir fark vemiştir. Ayrıca kadınlar evde hem para kazanmada hem de çocuk yetiştirmede hem anne hemde baba figürü olmuşlardır. Bu değişim, kadınların neler yapabileceklerinin ve neleryapabildiklerinin farkına varmalarını sağlayarak kişiliklerinde, vizyonlarında ve özgüvenlerinde büyük bir değişime neden oldu. II. Dünya Savaşı sırasında kadınlar ekonomide, endüstride, siyasette ve edebiyatta pek çok alanda büyük bir role sahip oldular. Savaştan sonra erkekler geldi, karıları ve kız kardeşleri arasındaki büyük farkı fark ettiler burada toplumdaki erk ilerleme sağladı. Kadınlar büyük bir parçasıdır ve toplumda önemli bir etkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
The 1920s were a time of transition for women. Juliette Fay's City of Flickering Light and Toni Morrison's Jazz are novels about women's ambition, love, and influential role. These books demonstrate how women suffered from a lack of rights and fought against antiquated social norms that had restricted and disregarded them for decades. Changes in their psychology and responses to social, political, and cultural events accompanied the transformation in women's roles. Before the war, women were confined to and responsible for domestic duties; their clothing, hairstyles, and way of life were governed by specific arts. When males left for the war, women assumed many of the roles and responsibilities previously held by men, which altered their function, life, personality, psychology, and mentality. Women started working in different fields like; military, industry, and agriculture; they made significant progress in these fields. Besides, they became both father and mother figure at home in earning money, and raising their children. This shift made women aware about what they could do, and what they were able to do. Women made a significant change in their personality, vision and self-confidence. When the War ended; men came and noticed the big difference in their wives and sisters. The conflict between men's and women's appearance begin in society. This conflict was at home, in the field, and culture. Women were asked to stay home, look after their husbands and children, and leave their jobs. They start depending on their ability to continue their careers. This shift in women's roles and psychology made a big difference and progress in society today. Women are a big part of society and have an essential effect. Therefore, the significant change after the War was cultural change from a patriarchal society to a matriarchal one. Women notice their natural ability and power to make challenges and progress. This research analyses the main reasons behind women's change according to psychological and social conditions before and after World War I. After World War II, the problem of men's control shifted, and numerous factors contributed to this transition. In this thesis, the shift in American society and method changes in women and men are discernible. World War I was the turning point that transformed society and lead to gender equality. After World War I, this study examined the origins of gender conflict, women's roles, and psychological alterations, providing the definitive picture of women's social statistics. The progress and development of women substantially altered the power of society and elucidated the transformation and stability of women. Freud's theories were helpful for understanding the psychological shift of women and distinguishing the significant difference between before and after war women. In order to better comprehend the life-altering impacts of World War II, these items demonstrate women's adaptability to their surroundings and explain the generation gap and its motivations. This study examines the conflict between women's emotions and rationality, as well as their potential contributions to the advancement of civilization. By securing the right to vote for women and expanding their participation in society, female representatives emerge and enrich the thought and literature of society. This research enables the reader to comprehend women's distress and how Victorian-era women desired independence and independence. The actions and behaviors of female characters in Fay's and Morrison's novels will be analyzed psychologically and historically to gain a deeper comprehension of ancient women's situation and roles. These characters will help the reader distinguish between the roles and psychology of ancient and modern women.