Tracing the emotions of war: Construction of moral and masculine duty in World War I America
Savaş duygularının izini sürmek: I. Dünya Savaşı Amerika'sında ahlaki ve eril görevin inşası
  1. Tez No: 994913
  2. Yazar: DİLAN BAYINDIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TARIK TANSU YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu tez, I. Dünya Savaşı sırasında Amerika Birleşik Devletleri'nde görev kavramının, kitlesel seferberliği mümkün kılmak üzere sevgi, korku, nefret, gurur ve utanç gibi duyguların stratejik biçimde düzenlenmesi yoluyla nasıl kurulduğunu ve pekiştirildiğini inceler. Savaş coğrafi olarak uzak olduğu ve Amerika Birleşik Devletleri'ne doğrudan bir işgal tehdidi oluşturmadığı için, savaş çabasına yönelik toplumsal seferberliğin sürdürülmesi yalnızca resmî otoriteyle sağlanamazdı. Bu bağlamda, kamusal söylem ve savaş propagandası katılımı ahlaki bir yükümlülük olarak çerçevelemiş ve savaş dönemi görevine güçlü duygusal teşvikler eklemiştir. Bu tez, I. Dünya Savaşı döneminde Amerika Birleşik Devletleri'nde görev kavramını iç içe geçmiş iki boyutta inceler: ahlaki görev ve eril görev. Woodrow Wilson'ın sözleriyle“dünyayı demokrasi için güvenli hale getirme”misyonu olarak yankılanan savaş söylemi, Amerika Birleşik Devletleri'nin savaşa katılımını, ulusun kurucu ideallerini dünyada koruma ve yayma yönünde ahlaki bir görev olarak sunmuştur. Ahlaki görev, savaşma ve fedakârlıktan savaş tahvilleri satın almaya, kaynakları tasarruflu kullanmaya ya da mektup yazarak askerlerin moralini yüksek tutmaya kadar uzanan hem cephe hem de iç cephe katkılarını kapsamıştır. Eril görev ise savaş dönemindeki yükümlülüğü toplumsal cinsiyet normlarına dayandırmış; askerî hizmeti, dayanıklılığı ve duygusal özdenetimi erkekliğin ve“iyi”yurttaşlığın kanıtları olarak çerçevelemiştir. Savaş söyleminde ulusa duyulan sevgiyi kanıtlamak, bu görevleri yerine getirmeyi gerektirmiştir. Ulusal davaya bu görevleri yerine getirerek katkı sunan vatandaşlar övgü alırken, tereddüt eden ya da başarısız olanlar kamusal utandırmayla karşı karşıya kalmıştır. Bu açıdan gurur ve utanç, savaş çabasına katılımı pekiştiren ödül ve cezalar olarak işlemiştir. Bu duygusal mekanizmayı izlemek için bu tez, afişler, makaleler, konuşmalar, asker ve generallerin anıları ile Amerikan Seferî Kuvvetleri'nin resmî gazetesi olan The Stars and Stripes dahil olmak üzere savaş dönemi kültürel materyallerinin içerik analizini yakın okuma ile birleştirir. Ayrıca, savaş sırasında duygusal normları ve düzenlemeleri incelemek üzere tamamlayıcı bir kuramsal mercek olarak duygu tarihi yaklaşımından yararlanır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates how the notion of duty was constructed and reinforced in the United States during World War I through strategic regulation of emotions—love, fear, hate, pride, and shame—to facilitate mass mobilization. Because the war was geographically distant and did not present an immediate threat of invasion to the United States, sustaining collective contribution to the war effort required more than formal authority. In this regard, public discourse and wartime propaganda framed participation as a moral obligation and attached powerful emotional incentives to the wartime duty. This thesis analyzes the notion of duty in World War I America in two interwoven dimensions: moral duty and masculine duty. Echoed as a mission to“make the world safe for democracy”in Woodrow Wilson's words, wartime discourse cast the nation's involvement as a moral duty to uphold and spread the nation's foundational ideals. Moral duty encompassed both combat and home-front contribution, ranging from fighting and sacrifice to buying war bonds, conserving resources or sustaining the soldiers' morale through letter-writing. Masculine duty anchored wartime duty in gender norms, framing military service, endurance, and emotional self-mastery as proofs of manhood and“good”citizenship. In wartime discourse, proving one's love for the nation required performing these duties. The citizens who contributed to the national cause by performing these duties received praise whereas those who hesitated or failed faced public shaming. In this regard, pride and shame served as rewards and punishments that reinforced participation in the war effort. To trace this emotional mechanism, this thesis combines content analysis with close reading of wartime cultural materials, including posters, articles, speeches, memoirs of soldiers, and The Stars and Stripes, the official newspaper of the American Expeditionary Forces. It also draws on the history of emotions as a supplementary lens to examine the emotional norms and regulation during the war.