Sağlıklı kişilerde ve geçirilmiş miyokard infarktüslü hastalarda 'Stepper'la yapılan egzersizin kardiyopulmoner parametrelere etkisinin araştırılması
The Investigation of effects of 'Stepper' exercise on cardiopulmonary parameters in the patient who had myocardial infarction and healty subjects
  1. Tez No: 48191
  2. Yazar: MİNE GÜLDEN POLAT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİLGÜN GÜRSES
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
79 ÖZET İ.Ü. Kardiyoloji Enstitüsü'nde poliklinik takibi altında izlenmekte olan infarktüs sonrası 2. ayını doldurmuş 30 miyokard infarktüslü hasta ve 25 sağlıklı olguya“Stepper”egzersizi yaptırılarak, iki grubun kardiyopul- moner parametreleri egzersiz öncesinde, egzersiz sırasında her parametre nin“peak”yaptığı anda ve ezgersizden sonra toparlanma dönemi sonunda karşılaştırıldı. Olguların EKG kayıtları egzersizden önce, egzersiz sırasında her dk ve toparlanma dönemi boyunca alındı. Kan basıncı egzersizden önce, egzersiz boyunca 2 dk.da bir ve toparlanma döneminde ölçüldü. EV (lt/dk), FR (soluk/dk), SV (lt/dk), V02 (lt/dk), V02/kg (ml/kg/dk), VE-Eq ve MET değerleri Mjnhardt Oxycon-3 cihazı ile egzer sizden önce, egzersiz boyunca ve toparlanma döneminde her 30 sn.de bir direkt 02 tüketimi ölçülerek elde edildi. DP, sistolik kan basıncı ve kalp hızının çarpılıp, 100'e bölünmesi yoluyla; 02 nabız (ml/atım/dk) ise ilgili dk.daki V02 değerinin yine o daki kadaki KH değerine bölünmesi ile hesaplandı.
Özet (Çeviri)
81 SUMMARY 30 myocardial infarction patients who have been followed up in the policlinics of Cardiology Institute of Istanbul University and 25 healty subjects have undergone“Stepper”exercise after the second month of infarction comparing cardiopulmonary parameters before exercise, at peak exercise and at the end of recovery period between two groups. ECG records were taken of subjects in before exercise, every minutes during exercise and througout the recovery period. Blood pressure measurements every two minutes were taken by standart auscultatory methods. Expired air was measured and analyzed for minute ventilation (VE), ventilatory frequency (FR), tidal volume (TV), oxygen consumption (V02), oxygen consumption per kg. (V02/kg), ventilatory equivalent (VE-eq) and MET values using Mjnhardt Oxycon-3, each 30 second througout the pre-exercise, exercise and recovery period.