Miyokard infarktüsü geçirmiş hastalar ve sağlıklı kişilerde apolipoprotein E fenotiplerinin belirlenmesi, genotipleri ile karşılaştırılması
- Tez No: 59652
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ TAGA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Apolipoprotein E (apo E) genetik polimorfizminin lipoprotein metabolizması bozuklukları, Tip III Hiperlipidemi ve ateroskleroz oluşmasına yaklaşık %10 oranında neden olduğu bilinmektedir. Ancak ateroskleroz ve koroner arter hastalıklarının (KAH) gelişmesindeki rolü tam açıklığa kavuşmamıştır. Son yıllarda, apo E polimorfizminin özellikle Mİ gibi, kardiyovasküler hastalıklar üzerindeki potansiyel etkisini araştırmak için yoğun çalışmalar yapılmakta ve yeni yöntemler geliştirilmektedir. Bu çalışmada, Türkiye'de kalp hastalığı ölüm oranının yüksek olduğu gözönünde bulundurularak, yeni, hızlı ve daha ekonomik bir apo E fenotipleme yöntemi geliştirerek, Türkiye'de ilk defa Mİ geçirmiş hastaların apo E fenotiplerini belirledik. Çok ince-PAGIF ve immünoblotlama yöntemleri ile belirlenen apo E fenotipleme sonuçlarımızı, aynı grubun direkt olarak DNA analizi ile belirlenen apo E genotipleriyle karşılaştırdık (1). İki kişi hariç, her iki yöntemlede test edilen 70 denekten alman sonuçlar ay my di. (40 Mİ' lı hasta, 30 kontrol). Hasta ve kontrol grubunun fenotip ve allel bağıl frekansları kıyaslandığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı. Apo E fenotip sonuçlarımız, 1995 yılında Mahley tarafından gerçekleştirilerek 'Türk Kalp Çalışması' adı altında yayımlanan genel Türk toplumunun sonuçlarıyla uyumludur (2).
Özet (Çeviri)
Apolipoprotein E genetic polymorphism is known to be responsible for about 10% of abnormalities of lipoprotein metabolism, Type III HLP. and prematüre atherosclerosis. However its role in development of coronary artery disease is not clearly established. in recent years, there is an increase of studies that investigate the potential influence of apolipoprotein E polymorphism on patients with atherosclerosis and cardiovasculer heart diseases such as myocardial infarction (MI). This study, given the high rnortality rate of patients with CHD in Turkey, carries out the first apo E phenotyping in Turkey with MI patients using a new, fast and relatively low-cost procedure. The results of apo E phenotyping carried out using IEF in ultra thin polyacrylamide gels and immunoblotting were compared with those of apo E genotyping accomplished by direct DNA analysis (1). With two exceptions, these two methods yielded similar results from ali 70 samples tested (40 MI patients, 30 control subjects). Comparison of apo E phenotype and allele relative frequencies of patients with MI and control groups did not exhibit any statistically significant differences. Our phenotype and allele results are consistent with those of the general Turkish population results of Mahley [Turkish Heart Study, 1995 (2)] İÜ