Afetlere dirençli toplum oluşturmak için bireysel yeterlilikler
Individual qualifications to build community disaster resilience
  1. Tez No: 481948
  2. Yazar: SEFA MIZRAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. TUGAY TUTKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Education and Training, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Dirençlilik, beklenmeyen zamanlarda oluşan kötü durumun etkilerinden hızlı bir şekilde iyileşebilme yeteneğidir. Afet dirençliliği afetlere sürekli hazır olmak, etkili müdahale edebilmek ve afet sonrasında oluşan zarardan hızlı bir şekilde iyileşebilmektir. Afetlere dirençli toplum afetlerin negatif etkilerinden kolaylıkla kurtulabilen toplumdur. Bu çalışmanın amacı, afetlere dirençli bir toplum oluşturabilmek için bireysel yeterlilikleri ortaya çıkarmaktır. Bu bireysel yeterlilikler; afete hazırlık seviyesi, afet eğitimleri ve psikolojik dirençlilik olarak incelenmiştir. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmaya katılanlar Çanakkale Merkez İlçede yaşayan 18-60 yaş arası 412 bireyden oluşmaktadır. Örneklem basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Veri toplama aracı olarak orijinali İngilizce olan iki ölçek Türkçe'ye uyarlanarak kullanılmıştır. Birincisi, Groves (2013) tarafından geliştirilen ölçme aracı; ikincisi, Connor ve Davidson (2003) tarafından geliştirilen Connor-Davidson Dirençlilik Ölçeği'dir. Verileri analiz etmek için“SPSS 21”programı kullanılmıştır. Frekans dağılımı, yüzde, aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri verilmiştir. Ortalamaları karşılaştırmak için“Bağımsız Örneklem t Testi”,“Mann-Whitney U Testi”,“Tek Yönlü Varyans Analizi”,“Kruskal-Wallis H Testi”yapılmıştır. Bu araştırmanın sonuçlarına göre, katılımcıların afetlere hazırlık düzeyi ve afet eğitimleri yetersizdir. Psikolojik dirençlilik yüksektir. Aylık gelir miktarı, ev afet planı, bir afet durumunda çalışmak için bir kuruluşa kayıt olma ve afet eğitimi toplumun afetlere karşı dirençliliği için oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
Resilience is the ability to recover quickly from the effects of bad situations occuring at unexpected times. Disaster resilience is to be constantly ready for disaster, to be able to response effectively and to be able to recover quickly from the damage that occurs after the disasters. Community disaster resilience can easily get rid of adverse effects of disasters. The aim of this study is to reveal individual qualifications to build disaster resilience community. These individual qualifications were examined as disaster preparedness level, disaster education and psychological resilience. Survey model was used in this study. Participants consist of 412 individuals living in Çanakkale and between aged 18-60. The sample was determined by simple random sampling method. Two english scales were used by adapting Turkish. First scale is that developed by Groves (2013) and second is Connor-Davidson Resilience Scale. To analyze the data,“SPSS 21 Windows”program was used. Frequency, percentage, mean and standard deviation were presented. Independent Sample t Test, Mann-Whitney U Test, One-Way ANOVA and Kruskal-Wallis H Test were used to compare means. According to the results of this study, the level of disaster preparedness is dramatically low. Disaster educations are inadequate. Psychological resilience level is high. The amount of monthly income, household disaster plan, to register an organization to work in the event of a disaster and disaster education are very important for the community disasters resilience.