An assessment and recommendation for improving the museum management and the visitors' experience of the Hierapolis Archaeology Museum
Hierapolis Arkeoloji Müzesi'nin yönetimi ve ziyaretçi deneyimleri açısından değerlendirilmesi ve müzeyi geliştirme önerileri
  1. Tez No: 481955
  2. Yazar: AHU DİNÇLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LUCİENNE THYS-ŞENOCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzecilik, Museology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu tezin amacı Hierapolis Arkeoloji Müzesi'nin bugünkü yönetimini incelemek, müze ziyaretçilerinin mevcut deneyimlerini değerlendirmek, hem yönetimin hem de ziyaretçi deneyimlerinin geliştirilmesini sağlayacak önerilerde bulunmaktır. Yapılacak önerilerde günümüz müze teorileri merkez alınarak Hierapolis Arkeoloji Müzesi'nin geliştirilmesi hedeflenmektedir. 2007 yazında müzede yaptığım staj esnasında, müze yönetimi ve ziyaretçi deneyimleri konularında aklımda bazı sorular oluştu. Bu sorulara cevap bulmak ve kişisel gözlemlerle ziyaretçilerin deneyimleri hakkındaki düşüncelerini karşılaştırmak adına bir ziyaretçi anketi yürütülmüştür. Sonuç olarak, Hierapolis Arkeoloji Müzesi'nin müzelerin en önemli görevlerinden olan koruma ve eğitim konularında gelişime açık olduğu saptanmıştır. Müzenin bu iki yönünü geliştirmek adına bazı temel önerilerde bulunulmuştur. Müzenin yapılan bu önerileri değerlendirmeye alması ve bunlardan yararlanması, böylelikle daha iyi bir koruma ve eğitim politikası oluşturması umulmaktadır. Böylece, müze hem şimdiki hem de gelecek nesillerdeki ziyaretçilerine daha iyi hizmet edecektir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to examine the current management of the Hierapolis Archaeology Museum, to assess the visitors? present experience at the museum and make recommendations for improving the visitor experience and museum management based upon museum theories. Several questions and observations about the management of the museum and visitor experience in the museum were formulated during my internship over the summer of 2007. In order to find answers to some of these questions and to compare these observations with that of the visitors, a visitor survey was conducted and tabulated. Suggestions to improve the Hierapolis Archaeology Museum, particularly in terms of the conservation and education aspects of a museum management have been made. Basic suggestions are given for the development of these two vital components of museum operations and it is hoped that the museum will benefit from these ideas. It is proposed that by conserving its collection properly and by better educating its visitors and immediate community, the museum can improve its service to both current and future visitors and while realizing the mission of the museum.