The notion of home: The Syrian Kurdish refugees in Bayramtepe, İstanbul
Ev algısı: Bayramtepe İstanbul'dakiyle Suriyeli Kürt mülteciler
- Tez No: 481958
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE DENİZ YÜKSEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih ve Medeniyet Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın konusu Suriye'den Bayramtepe, İstanbul'a göç etmiş olan Kürt mülteci-lerin ev algılarıdır. Araştırma mültecilerin yerlerinden olma deneyimlerinde, sürecin pasif kurbanı olmaktan ziyade süreç içinde etkin özneler oldukları anları ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışma, mültecilerin halihazırdaki ev algılarını bir araç olarak kul-lanarak mültecilerin sürgündeki hayatlarını nasıl anlamlandırdıklarını ve mülteci olarak karşılaştıkları koşullara nasıl tepkiler verdiklerini incelemektedir. Mültecilerin şu andaki ev algıları yalnızca sürgündeki ev-kurma süreci ile ilgili değil aynı zamanda nostaljik duygu ve düşünceler, geçmişteki evleriyle ilgili bireysel ve kolektif anılar, ve gelecekteki ev hayaline dair umutlar, hayaller ve isteklerle de ilgilidir. Çalışmanın üzerinde durduğu konu Kürt mültecilerin şimdiki zamanda bir ev oluşturma süreçlerinde Kürt etnik kimliğini nasıl kullandıkları ve yaşadıkları mahallin bu sürece etkisidir. Bu amaçlarla, sakinlerinin büyük bir bölümü 1990lı yıllarda zorunlu göç ile Türkiyeli Kürtler olan Bayramtepe'de gerçekleştirilen saha çalışmasının bulguları, zorunlu göç mültecilerin eve ve çeşitli ev alanlarına dair hissiyatları zaman içinde değişim göstermektedir. Suriyeli Kürtlerde gözlemlenen farklı ve çatışan ev algıları Kürtlerin ulus-devlet ve vatandaşlık ilişkisi bağlamında kendilerini ait hissettikleri herhangi bir toprak parçası olmayışıyla açıklanabilinir.
Özet (Çeviri)
This study is about the notion of home among the Kurdish refugees who had migrated from Syria to Bayramtepe, Istanbul. The research aims to reveal the moments where the refugees are active agents in their experiences of displacement. Using the refugees' present notions of home as a tool, the study probes into the ways the refugees make sense of their lives in exile and their reactions to the condition of being a refugee. In fact, the present notion of home is evidently not only related to the present home-making process in exile but also to the nostalgic feelings, individual and collective memories about the past homes, and hopes, dreams and desires for the future home imaginaries. Inspired by The focus is on the Kurdish refugees' formation of home at the present time through their use of ethnic identity as well as the dynamics of the locality they live in. With these intentions, the findings of the fieldwork in Bayramtepe neigh-borhood in which the majority of inhabitants are Kurdish people who were forcibly displaced from southeastern Turkey in the 1990s suggest that in the time of forced mi-gration Syrian Kurds' different feelings about home and various home territories is changing. Different notions of home sometimes conflict with each other due mainly to the Kurds' lack of attachment to a fixed territory which is developed through citizen-ship bonds in the world of nation-states.