Spatiality of diaspora: Representation of home on urban street in the case of Beyoğlu, İstanbul
Diasporanın mekansallığı: Beyoğlu, İstanbul örneğinde kentsel sokakta evin temsili
  1. Tez No: 595475
  2. Yazar: BURCU UYSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜCEL CAN SEVERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Gündelik hayatın pratiklerinde su yüzüne çıkan bölgesellik taktikleri üzerinden diaspora mekanı kavramı ve üretimi üzerine yoğunlaşan bu araştırma, diasporik kimliğin özünde yer alan ev fikrini odak noktasına yerleştirmektedir. Diasporik öznenin, şehirdeki faaliyet biçimleriyle, kentsel sokakta ev fikrini temsil ettiğini; haliyle, kentsel mekandaki bölgesel sınırlarını bükerek ve biz ile onlar arasındaki ayrımı bulanıklaştırarak kentsel mekanı kendileştirdiğini savunmaktadır. İstanbul, Beyoğlu İlçesinde yürütülen etnografik saha çalışmasıyla, Suriye diasporası için ev fikrinin Beyoğlu sokaklarındaki mekansal yansımalarının izini sürmektedir. Yapılan görüşmeler sonucunda, Beyoğlu'nda mekansal karşılaşmalarla üretilen ev anlamının çok ölçekli olduğu ortaya çıkmıştır. Diaspora topluluğu için bu şekilde farklılaşmış ev anlamları sadece ev fikrinin anavatan fikriyle ilişkili olmadığı, aynı zamanda yapılı çevre, sosyal çevre, duygular veya anlarla bağdaşabileceğini göstermektedir. Diaspora ve kent mekanı arasında ilişki üzerine ise, bu araştırma ayrıca, diasporanın ev kurma pratiklerinde yaşadığı kentsel alanın rolünü sorgulayarak, kentsel tasarım literatüründe ihmal edilmiş görünen diasporanın mekansal boyutuna katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Elaborated on the notion and the production of diaspora as space through the tactics of territoriality that surface in the practices of everyday life, this research posits the idea of home embedded in the essence of the diaspora in its focus. It argues that through the ways of operating in the city, the diasporic subject represents the idea of home in urban space, and thus appropriates it by bending the territorial boundaries and blurring the distinction between us and them. Drawing on go-along interviews as an ethnographic research tool conducted in Beyoğlu, İstanbul, it traces the spatial reflections of the idea of home for Syrian diaspora on the streets of Beyoğlu. In the analysis of the go-along interviews, a multi-scalar sense of home constructed in the spatial encounters with Beyoğlu Urban Site is revealed. Such differentiated senses of home for the diaspora community show not only that the idea of home is associated with the idea of a homeland but also indicates that it can be associated with the built environment, social environment, feelings or moment. On the relationship between the diaspora and urban space, this research further aims to contribute to the spatial dimension of diaspora that seems to be neglected in the literature of urban design by questioning the role of the inhabited urban space in the homemaking practices of diaspora.