Right-wing populism and immigration policies: Comparative analysis of Turkey, Hungary and the US cases (2014 - 2020)
Sağ populizm ve göç politikaları: Türkiye, Macaristan ve ABD örneklerinin karşılaştırılmalı analizi (2014 – 2020)
  1. Tez No: 834553
  2. Yazar: OSMAN FEDAİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENER AKTÜRK, PROF. DR. ŞAKİR ZİYA ÖNİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Sağ popülist hükümetler, mevcut literatürde tek kültürlülüğe olan vurguları, elitizm karşıtı söylemlere temellendirilmiş ve kimlik politikalarına odaklanan muhafazakar milliyetçilikleri gibi benzerliklerine odaklanılarak incelenmiştir. Ancak göç politikaları söz konusu olduğunda sağ populist hükümetlerin içinde önemli farklılıklar gözlemlemek mümkündür. Bu yüksek lisans tezi, üç sağcı popülist hükümetin göç politikalarının karşılaştırmalı bir analizini sağlamayı amaçlamaktadır. Bu üç örnek, ABD Başkanı Donald Trump yönetimi sırasında Latin Amerika vatandaşlarının düzensiz göçüne karşı uygulanan göç politikaları, 2015 yılında Avrupa göçmen krizi sırasında Başbakan Viktor Orban ve partisi Fidesz tarafından uygulanan göç politikaları ve son olarak Başbakan (daha sonra Cumhurbaşkanı) Recep Tayyip Erdoğan döneminde, Suriye İç Savaşı sırasında Türkiye'ye sığınan Suriyeli göçmenlere yönelik Türkiye'nin uyguladığı göç politikalarıdır. Türkiye'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ve Macaristan'da Başbakan Orban'ın seçilmesinden bu yana 2014 yılında yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra, bu tezin zaman dilimi, Suriye göçmen krizi ile ABD Başkanı Trump yönetimi dönemine denk gelen 2014-2020 yılları arasında olacaktır. ABD ve Macaristan'ın bu yıllar arasındaki göçmen sorununa yönelik tepkileri, kendi aralarında 'dışlayıcı' bir sağ populit söylem izlemeleri açısında benzerlikler gösterse de;Türkiye'nin ve sağ populist bir lider olarak Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2011'de Suriye İç Savaşı'nın başlamasından bu yana Suriyeli göçmenlere yönelik tepkisi bu iki sağcı popülist liderin göç meselesine yaklaşımından farklılık göstermektedir. Ancak, Türkiye'nin Suriyeli göçmenlere yönelik uyguladığı politikalarda birçok U dönüşleri ve tutarsızlıklar da gözlemleyebilmek mümkündür. Bu yüksek lisans tezinde üç sağ popülist liderin 2014-2020 döneminde göç sorunuyla ilgili politika konuşmaları hem kantitatif araştırma yöntemleri hem de niteliksel metin analizi metodları uygulanarak analiz edilmiştir.cBu araştırma sonucunda ABD Başkanı Donald Trump'ın görevde olduğu süre zarfında, Meksikalı düzensiz göçmenlere yönelik en sert düzeyde dışlayıcı ve milliyetçi bir populist söylem izlediği sonucuna varılmıştır. Macaristan örneğinde de Başbakan Viktor Orban'ın, 2015'teki Avrupa göçmen krizinde sığınmacı ve göçmenlere karşı yine dışlayıcı populist bir söylem izlediği, Mısır'daki Kıptî Hırıstiyanların Macaristan'a göçmen olarak kabul edilmesi örneğinde ise ABD Başkanı Donald Trump'tan farklı olarak 'seçici yardımseverlik' ilkesiyle hareket ettiği gözlemlenmiştir. Türkiye örneğinde ise diğer iki sağ populist liderden farklı olarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, 2011de başlayan Suriye İç Savaşı sonrası Türkiye'ye sığınan ve Kürt, Süryani gibi farklı etnik ve dinî kökenden gelen göçmenlerin Türkiye'ye kabul edilmesi sürecinde 'kapsayıcı' popülist-milliyetçi söylem izlediği gözlemlenmiştir. Bu 'kapsayıcı populist' tutum, Erdoğan'ın Suriye ile Türkiye arasındaki ortak tarih ve kimliğe vurgu yapan bir söyleme dayanmaktadır ve Erdoğan'ın Türk iç politikasında izlediği 'dışlayıcı populist' tutumdan ayrışmaktadır. Bu açıdan bu yüksek lisans tezi, Bu tez, popülizmin göç meselesine olan yaklaşımını, popülizm araştırmalarında yer alan dışlayıcı popülizm - kapsayıcı populizm ikilemi içerisinde incelemenin her zaman kolay olmadığını öne sürmektedir. Popülist siyasetçilerin ülkelerinin kolektif tarihine bakış açıları ve ülkelerinin dış politika hedeflerine bağlı olarak, uluslararası göçmenlerin ülkelerine kabul edilmelerine yönelik nispeten kapsayıcı bir tutum benimseyebildiklerini gözlemlemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
While the right-wing populist governments across the world are generally examined with a deeper focus on their similarities, such as their strong emphasis on mono-culturalism, conservative nationalismgrounded with anti-elite rhetoric, and deeper focus on identity politics within the literature, it's possible to observe significant differences and deviations within the right-wing populism when it comes to the immigration policy agendas. This Master thesis aims to provide a comparative analysis of the immigration policies of three right-wing populist governments, namely the US case during the Trump administration towards the irregular migration of Latin American citizens, the Hungarian case under the leadership of Prime Minister Viktor Orban during the 2015 European migrant crisis and finally the Turkish case towards the Syrian immigrants during Syrian Civil War. Since the election of both President Erdogan in Turkey and Prime Minister Orban in Hungary took place after the presidential elections in the year 2014, the time frame of this thesis would be between the years of 2014 and 2020, which also coincides with the Syrian migrant crisis and the period of President Trump administration in the United States. Although the US and the Hungarian responses towards the imbalanced immigration problem include similarities within themselves through representing the right-wing populist-nationalist discourse on migration with more 'exclusionary' rhetoric, the Turkish response towards the Syrian immigrants since the start of Syrian Civil War in 2011 towards the migration problem deviates from these two right-wing populist leaders' approach on the issue of immigration; although several U-turns and inconsistencies within the discourse and implemented policies. After applying both quantitative research methods and qualitative text analysis to the policy speeches of three right-wing populist leaders regarding immigration during the period of 2014-2020, this thesis claims that the US case under President Donald Trump had the most exclusionary and nationalist discourse. President Trump took a tough stance towards immigrants from different ethnic and religious backgrounds, showing no willingness to consider selective humanitarianism. The Hungarian case during the rule of Prime Minister Viktor Orban represented an example of exclusionary populist-nationalist discourse with some elements of selective humanitarianism; on the condition that immigrants were Christians living under the Muslim majority authoritarian countries, as in the case of Hungary's acceptance of Coptic Christian refugees from Egypt. Whereas, the Turkish case during the rule of Turkish President Recep Tayyip Erdoğan represented an example of 'inclusionary' populist- nationalist discourse towards the immigrants in the country through the acceptance of Syrian immigrants coming from various ethnic and religious backgrounds like Kurdish people, Assyrian people and Yazidis to the country; despite President Erdoğan's 'exclusionary populist' stance in the domestic politics of Turkey through his emphasis on value-based on construction of a shared identity and his negative stance towards certain groups in the Turkish society. From these aspects, this thesis argues that it is not always easy to examine the populist approach to immigration within the exclusionary-inclusionary dualism. Depending on their perspectives on their nation's collective history and their foreign policy goals, it is possible to observe that populist leaders may adopt a relatively inclusionary attitude towards international migrants. This thesis claims that President Erdoğan's right-wing populist nationalist discourse with an 'inclusionary populist' stance towards the Syrian immigrants while 'exclusionary at home' can be attributed to the Turkish claim of 'occupying moral high ground' in line with Turkey's foreign policy perspective based on the strategic autonomy discourse. The Turkish case represented an exceptional case in that depending on the foreign policy goals of the rightwing populist leaders, their perspectives on their nations' place in the world, and the place of their countries in world politics as protectors of the oppressed one; it is possible to observe that right-wing populist leaders can also adopt welcoming stance towards the international migrants through adopting an 'inclusionary populist' discourse; while continuing their 'exclusionary populist discourse in their domestic politics simultaneously. However, this thesis also points out that through instrumentalizing the issue of immigrants as a bargaining tool for achieving certain foreign policy goals, it is also possible to observe several inconsistencies and ambiguities within President Erdoğan's populist inclusionary stance towards immigrants in some cases, despite Turkish government's emphasis on the moral responsibility of hosting refugees.