Contemporary political history of Afghanistan according to Khaled Hosseini's books
Kaled Hosseini eserlerinden hareketle Afghanistan'ın yakın siyasi tarihi
- Tez No: 481961
- Danışmanlar: PROF. DR. ESTER RUBEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Afganistan'ın siyasi tarihi, yazarlar için her zaman önemli ve ilginç bir konuydu, özellikle de Afganistan'ın politik tarihinin son 30 yıl, çünkü bu yıllerde birçok değişikliği ve mutasyonu varmış, bu nedenle farklı görüşlere sahip olan farklı yazarlar bu konu hakkında yazdılar. Ayrıca Khaled Hosseini romanların (Uçurtma Avcısı ve Bin Muhteşem Güneş) dünyada meşhur oldu, ve bu romanlardaki Afganistanın siyasi-tarihi gerçeklerin dünyadaki insanlar için ilginç olduğunu ve onları Afganistan hakkında meraklandırdığını gösteriyor. Hatta bazı insanlar, siyasi-tarihsel gerçeklerin ve kapsamlı reklamlarla birlikte bu romanların itibarını yarattığına inanmaktadırlar. (Ancak romanlarda belirtilen gerçeklerin iyi edebi ve sanatsal özellikleri ile sunulduğunu düşünmeliyiz.) Bu çalışmada, bu romanlar ve Afganistan'ın tarihsel ve siyasi gerçekleri hakkında kısa bir incelemenin ardından, Bu romanlardaki olaylara Afganistan'ın politik tarihiyle uyum sağlamak istiyorum. Bu çalışma, Khaled Hosseini'nin romanlarına göre Afganistan'ın çağdaş siyasi tarihini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada, son yarım asırda ülkenin siyasi tarihini anlamaktadır, bu dönemde neler yaşadı ve diğer yandan Hosseini'nin romanlarında geçen gerçeklerin tamamen doğru olup olmadığını ve diğer kitaplarla uyuşup uyuşmadığını kontrol etmektedir? Khaled Hosseini, tarihsel olaylar hakkındaki kendi algısına göre yazılmış mıydı yoksa romanlar gerçeklerle tutarlı mı? Bu teklifi almak ve araştırma amacına ulaşmak için, Afgan ve yabancı yazarlardaki farklı kitapları kullanacağım ve romanlarda ve diğer kitaplarda bahsedilen her siyasi olayı değerlendireceğim.
Özet (Çeviri)
Afghanistan's political history has always been an important and interesting issue for writers, especially political history of the last 30 years of Afghanistan, because it has a lot of changes and mutations, so different writers with different views has written about it. In other side the international acclaim from Khaled Hosseini novels (The Kite Runner and A Thousand Splendid Suns), shows that political-historical realities about Afghanistan in these novels are interesting for people in the world, and make them curious about Afghanistan. Even some peoples believe that these political- historical realities along with extensive advertising made these novels' reputation. (But we should consider that facts which mentioned in novels have been offered with good literary and artistic features.) In this study, after a short review of these novels, and also historical and political realities of Afghanistan, I want to accordance events in these novels with Afghanistan's political history. This study seeks to evaluate contemporary political history of Afghanistan according to Khaled Hosseini's novels. In this study I want to understand the political history of the country in the last half century, what happened in this period and how, on the other hand want to check whether the facts mentioned in Hosseini's novels completely true and matches with the other books in field of Afghanistan's political history or not? Has Khaled Hosseini written according to his own perception of historical events, or novels are consistent with the facts? To obtain this offer and achieve the purpose of research, I will use different books from Afghan and foreign writers and also evaluate every single political event which mentioned in the novels and other books.