Blurring work-life boundaries in the pursuit of health and wealth: The case of network marketing in Turkey
Sağlık ve varlık arayışında iş-yaşam sınırının bulanıklaşması: Türkiye'de ağ pazarlama örneği
- Tez No: 481960
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURAK GÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İşletme, Sociology, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Tarih ve Toplum Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez, çok katlı pazarlamanın bir biçimi olarak ürünlerini bir distribütör ağı aracılığıyla satan bir doğrudan satış organizasyonunun (DSO) niteliksel bir analizine odaklanmaktadır. Bu çalışma, Türkiye'de gıda takviyeleri ve kilo kontrol ürünleri pazarlayan bir firmada faaliyette bulunun distribütörlerin emek sürecini, öznelliklerinin oluşumunu ve emeklerinin kontrol biçimlerini incelemektedir. İlk olarak, tüketim, reklamcılık, satış ve yeni üye yapma pratiklerini inceleyerek, DSO çalışanlarının sosyal ilişkilerinin ve bedenlerinin önemli ölçüde sermaye birikim sürecine entegre olduklarını göstermektedir. İkincisi, distribütörlerin kendilerini neoliberal, otonom ve arzulayan özneler olarak nasıl yeniden kurduklarını incelemektedir. Son olarak, bu çalışma distribütörleri emek sürecinde aktif tutmaya yardımcı olan öz-denetim ve ağ gözetim gibi emek kontrol yöntemlerini analiz etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on a qualitative analysis of a network direct selling organization (DSO) – a form of multilevel marketing which sells its products through a network of distributors. Through a case study of a DSO in Turkey marketing nutritional supplements and weight management products, this thesis explores the labor process, forms of labor control, and formation of distributors' subjectivities. Firstly, by looking at the practices of consuming, advertising, selling and recruiting, it demonstrates that social relations and bodies of the DSO employees are integrated into the capital accumulation process to a very significant extent. Secondly, it investigates how direct sellers reconstitute themselves as neoliberal, autonomous and desiring subjects. Finally, this study scrutinizes self-control and network surveillance mechanisms, which help to keep direct sellers active in the labor process.